Глоби за споделяне на нощни снимки на Айфеловата кула

| от |

Представете си, че пътувате в Париж и се разхождате по мостовете над река Сена. Над всички паметници се издига Айфеловата кула, блестяща в мрака благодарение на удивителен светлинен спектакъл, който се случва всяка вечер.

Зашеметени от красотата, изваждате фотоапарата или мобилния си телефон и си правите снимка – селфи или не, на фона на емблематичната забележителност. Когато се върнете у дома или преди да си тръгнете от Париж, не можете да устоите на желанието да споделите снимката с всичките си приятели във Фейсбук или Туитър и я качвате в социалната мрежа. С това си действие обаче може да си навлечете глоба, съобщава испанската агенция Еуропа прес.

Как е възможно да се случи това? Защото законите за интелектуалната собственост на страните от ЕС може да забраняват разпространението на снимки на обществени сгради. „Ако направите снимка на Атомиума в Брюксел и я качите във Фейсбук, извършвате нарушение на авторските права“, казва специалистът Димитър Димитров в интервю за сайта „ИЮ Обзървър“.

Айфеловата кула е един от засегнатите паметници. Туристите могат да разпространяват дневни снимки на паметника, но не и нощни. Причината е, че авторските права върху конструкцията, проектирана от Густав Ефел и построена през 1889 г., вече не са в сила. Но различните му осветления са защитени с авторски права и права на марката. Тези права принадлежат на Компанията за експлоатация на Айфеловата кула (SETE), която трябва да даде разрешение предварително.

SETE е дружество с ограничена отговорност, създадено през 2005 г. и избрано от кметството на Париж за експлоатацията на най-емблематичната му сграда. Целта му е да модернизира инсталациите и услугите за посетителите.

Случаят с Айфеловата кула не е единствен. Известният Атомиум в Брюксел също е защитен с авторски права. Снимката на тази 102-метрова структура, която се състои от девет стоманени сфери, е собственост на дружеството с идеална цел „Атомиум“, което трябва да бъде консултирано преди разпространението на снимките. Позволява се само разпространение в частни уеб сайтове за нетърговска употреба и с ниска резолюция.

Сградите на Европейския парламент в Брюксел и Страсбург също са подложени на подобни ограничения. Разпространението на снимката в уеб сайтове може да означава нарушаване на авторските права и съответна санкция под формата на глоба.

През 2001 г. ЕС публикува директива за хармонизиране на авторските права в информационното общество. Тя включва необвързваща клауза, според която могат да се правят безплатни снимки на архитектурни творби в обществени пространства. Тъй като клаузата е необвързваща, Франция, Белгия и Италия избраха да не я приемат. Поради това основните засегнати сгради са в тези страни. Нормите варират според страните членки. В България, Румъния и Словения могат да се правят снимки на обществени сгради, ако няма да се продават.

За сметка на това в останалите страни на ЕС като Германия, Великобритания и Холандия могат да се правят и споделят снимки на обществени сгради без никакво притеснение. Това право е известно като свобода на панорамата. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Глоби за споделяне на нощни снимки на Айфеловата кула