Германия е световен шампион!!!

BsdGsiMCYAAI5K0

Германия е световният шампион по футбол, след като победи Аржентина с 1:0 в драматична битка на финала на 20-то световно първенство.

Резервата Марио Гьотце се превърна в героя, който донесе четвъртата световната титла за страната си, след като във второто продължение на изключително драматичния мач отбеляза гол за Германия. Пред погледа на близо 75 хиляди зрители по трибуните двата футболни колоса не се победиха в редовното време, за да стигнат до продължения и драмата на финала да бъде пълна.

На митичния стадион „Маракана“ Бундестимът доказа поговорката „Всички играят, а накрая печели Германия“ и победи Гаучосите с един гол в продълженията, за да спечели световната титла за четвърти път. Германците нямаха особен успех на последните няколко Мондиала, след като последните две световни първенства отпадаха на полуфиналите, а през 2002 година загубиха на финала от Бразилия с 2:0.

Двата тима се впуснаха в жестока битка още от първата минута. По-опасните ситуации в началото на първото полувреме дойдоха от Аржентина, въпреки че германците бяха по-пресиращия тим, но така и не успяваха да организират чиста атака. Първото по-опасно попадение дойде в четвъртата минута, след като Аржентина организира бърза контраатака и в крайна сметка Игуаин стреля към вратата на Мануел Нойер, но безуспешно. Най-чистото положение в мача отново бе пред Гонсало Игуаин, който след груба грешка на германската защита, направи безумен пропуск сам срещу Нойер. В 29-та минута Гонсало Игуаин отбеляза гол за 1:0, но той не се зачете, заради засада. Секунди по-късно Крамер беше заменен принудително от Шурле, след като минути по-рано получи удар в главата, който явно се оказа по-сериозен. В 37-та минута Германия показа зъби и след блестяща атака Ромеро успя да избие удар на Шурле след великолепна атака на Бундестима.

Аржентина отново имаше лош късмет, след като Лео Меси направи невероятен пробив, шутира, но Нойер отрази, все пак топката продължи към вратата, но Боатенг изчисти от голлинията. В последните секунди на полувремето Германия имаше няколко шансове да поведе, но в крайна сметка отборите излязоха на почивка при нулево равенство. Втората част започна великолепно за аржентинците. Геният Лео Меси влезе на скорост в полето на Германия и стреля, но топката не попадна в очертанията на вратата. Началните минути на второто полувреме бяха за гаучосите, които атакуваха изключително активно вратата на Мануел Нойер. Бундестимът изглеждаше малко дезориентиран в началото на втората част на мача, което позволи на „албиселесте“ да контролира играта. В края на мача Германия отново върна силата си и въпреки атаките си срещата логично завърши при нулево равенство. Това доведе до продължения.

В продълженията и Германия, и Аржентина направиха по един невероятен пропуск. За Бундестима Шурле стреля, но Серхио Ромеро беше много добре пласиран и изби топката. За гаучосите Паласио успя да прехвърли Нойер, но стреля изключително неточно и топката излезе в аут. Италианският рефер на срещата два пъти пощади Аржентина през второто продължение, след като на два пъти не показа жълти картони, които щяха да оставят южноамериканците с десет човека. И двете нарушения бяха срещу Бастиан Швайнщайгер, като едното беше дело на Масчерано, а второто нарушение на Агуеро разкървави лицето на немския национал. Аржентина обаче малко прекали с грубостите си, а Марио Гьотце наказа това и пред погледа на Ангела Меркел вкара гол и донесе световната титла на Германия. Днес Аржентина и Германия се изправиха един срещу друг на финал на Световно първенство за рекорден трети път и то в рамките на по-малко от 30 години. През 1986 години легендата Марадона извежда Аржентина до втора световна титла, като южноамериканците побеждават днешния си съперник с 3:2 пред близо 115 хиляди зрители на „Ацтека“ в Мексико Сити. Четири години по-късно германците взимат реванш, като бият с 1:0 на „Стадио Олимпико“ в Рим и по този начин триумфират за трети път на Световно първенство, а днес Бундестимът отново надделя над съперника си и спечели четвъртата си световна титла.

С успеха си Германия се изравни по титли с Италия, като в момента и двете страни са триумфирали по четири пъти на световни финали, и са само на титла от рекорда на Бразилия. Възпитаниците на Йоги Льов се представиха стабилно през целия турнир, като започнаха с гръмкото 4:0 над Португалия, но все пак не бяха напълно убедителни в някои от следващите си мачове. Равенство с Гана и минимален успех над САЩ донесе първото място в групата на Бундестима, но след това бяха нужни 120 минути, за да се стигне до победата над Алжир с 2:1 на 1/8-финалите. Германците не впечатлиха, но нямаха и сериозни проблеми при 1:0 над Франция, преди да успеят да покажат целия си потенциал със 7:1 срещу хаотичната Бразилия. Финалът наистина беше впечатляващ и бляскав, а купищата знаменитости на трибуните само доказваха това. От легендарни футболисти като Дейвид Бекъм, през влиятелни политици като Ангела Меркел и Владимир Путин, през звезди на шоубизнеса като Риана, Ащън Къчър, Адриана Лима, Шакира и други, стадион Маракана събра светът на трибуните си.