Георги Близнашки – фаворит за служебен премиер

| от |

Днес, 5 август президентът Росен Плевнелиев ще обяви съставът на служебния кабинет, който ще организира провеждането на предсрочните избори през октомври. Очаква се проф. Георги Близнашки да стане служебен премиер, а заместниците му да бъдат трима: Екатерина Захариева, Илияна Цанова и Йордан Христосков.

Професор по конституционно право от 2009 година в момента Георги Близнашки преподава в Юридически факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, бил е народен представител в 36-ото и 40-ото Народно събрание от групата на Коалиция за България. През есента на 2013 г. той открито подкрепи студентите, окупирали СУ „Св. Климент Охридски“ с искане за оставка на правителството на Пламен Орешарски, а през февруари 2014 г. застана начело на инициативен комитет, който събира подписка за провеждане на референдум за изборна реформа. При проверката по-късно беше установено, че една значителна част от тези подписи са фалшиви, което постави под съмнение инициативата.

Началникът на кабинета на държавния глава Екатерина Захариева в следващите два месеца освен вицепремиер ще бъде и министър на икономиката и енергетиката. Тя е един от най-близките сътрудници на Плевнелиев и съпруга на негов важен партньор в бизнеса, който е автор на генералния план и концепцията за бизнеспарка в София. Докато Плевнелиев беше регионален министър Захариева беше негов заместник, а малко след като той стана държавен глава тя зае поста главен секретар на президента. Нейното име се свързва и със скандала около дюните по Черно море. През 2010 регионалното министерство „пропуснало“ да оспори в съда разрешенията за строителство на „Корал“ заради невнесена държавна такса от 20 лв. Когато МРРБ завежда делата, за държавните имоти отговаря именно Захариева. От 13 март до 29 май 2013 г. Захариева бе заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройство в състава на служебното правителство на Марин Райков. Въпреки че беше вице запознати с кухнята на Дондуков 2 говореха, че именно тя е фактическият ръководител на кабинета.

Илияна Цанова за втори път в живота си ще бъде вицепремиер, отговарящ за усвояването на средствата от ЕС. През 2013 година тя заемаше същия пост в служебния кабинет на Марин Райков. Голяма част от професионалната кариера на Цанова преминава в Европейската банка за възстановяване и развитие. До 2006 г. структурира и управлява инвестиционни проекти в областта на водния сектор, железопътния и обществения транспорт, както и публично-частни партньорства. От 2006 до 2013 г. работи в централата на ЕБВР в Лондон и заема позиция старши банкер в отдел „Общинска инфраструктура и околна среда“.

Няколко са имената, които се спрягат за министър на финансите в служебния кабинет. Едно от тях е именно на бившия директор на държавен фонд „Земеделие“ Румен Порожанов, който в момента е един от експертите на ГЕРБ в областта на земеделието. Той беше човекът, който представляваше България в „Бургас-Александруполис“ преди спирането на проекта. Спряга се и името на подуправителят на БНБ Калин Христов, който беше министър на финансите в служебния кабинет на Марин Райков. Той е близък до ГЕРБ и ДПС. Неговото име нашумя и във връзка с последните събития около Корпоративна търговска банка. Според запознати Христов е бил един от инициаторите на предложението за въвеждане на банкова ваканция в страната. Тази мярка щеше да се отрази негативно върху бизнеса и националното стопанство и финанси.

За стола на министъра на правосъдието се спрягат имената на Диана Ковачева, която заемаше този пост в кабинета „Борисов“ и програмният директор на Български институт за правни инициативи Христо Иванов. Диана Ковачева от 2002 до 2011 г. бе изпълнителен директор на българския клон на международната неправителствена организация „Прозрачност без граници“, след което стана министър на правосъдието в кабинета на Бойко Борисов. Като програмен директор на Българския институт за правни инициативи, Христо Иванов се занимава с изработването на политики в отговор на предизвикателствата, пред които се изправят органите на съдебната власт в България. Преди да участва в създаването на института, Христо Иванов работи като адвокат и консултант на проекти в сферата на върховенството на закона.

Вицепремиерът и социален министър в служебния кабинет на Марин Райков Деяна Костадинова отново ще влезе в управлението на страната, но този път като регионален министър. В момента тя е секретар по социални политики, младежта и спорта на президента и също като Захариева е един от неговите най-близки сътрудници. В регионалното министерство тя е работила през периода 2007-2009 година, когато оглавява отдел „Законодателство, оценка на риска и нередности“ към Главна дирекция „Програмиране на регионалното развитие“ . Ръководеният от Костадинова отдел е отговорен за регистрирането и докладването на нередности по ОПРР.

Някогашният управител на НОИ Йордан Христосков ще бъде министър на труда и социалната политика. Той не за първи път ще участва в служебен кабинет. В служебния кабинет на Ренета Инджова, доц. Христосков заема поста министър на труда и социалните грижи. От 2000 до 2007 г. е управител на Националния осигурителен институт.

Експертът по национална сигурност Йордан Бакалов ще бъде министър на вътрешните работи. Той беше народен представител от листата на Синята коалиция в 38-то, 39-то, 40-то и 41-то Народно събрание и дори беше председател е на ПГ на ОДС в 40-то НС.

Представителят на Националния дипломатически институт в Брюксел Даниел Митов ще бъде министър на външните работи. 36-годишният политолог години наред беше част от ДСБ, но преди две години стана част от партията на Меглена Кунева.

Секретарят по връзки с гражданското общество на президента доцент Румяна Коларова ще бъде образователен министър. Доц. Коларова ръководи катедра „Политология“ в Софийския университет. Автор е на над 50 научни публикации и повече от 300 публикации в периодичния печат. Председател на Управителния съвет, на „Център за изследвания и политики за жените“, член на УС на Българската асоциация по политически науки.

За министър на културата се спрягат преподавателката в УАСГ доц. Йорданка Кандулкова и режисьорът Явор Гърдев. Кандулкова преподава в УАСГ „Реставрация на архитектурни ценности“ и „Културно наследство“ и „Оценка на недвижими културни ценности“. В периода март 2010 – декември 2011 г. е била длъжността на директор на Националния институт за недвижимо културно наследство. Явор Гърдев има магистърска степен в НАТФИЗ и е носител на няколко награди за режисура.

Името на Румен Порожанов се спряга и за поста на министър на земеделието и храните. Другото името, което усилено се споменава в общественото пространство за този пост е Васил Грудев, който беше заместник на Порожанов в Държавен фонд „Земеделие“, а след като Порожанов подаде оставка за кратко оглави фонда.

Олимпийската шампионка Евгения Раданова ще бъде министър на спорта. Раданова е седемкратна абсолютна европейска шампионка по шорттрек, има 47 медала от първенства на Стария континент, от които 37 златни. Тя е първият български спортист, участвал на зимни и летни олимпийски игри и е считана за една от най-великите спортистки на България. Има медали от олимпийските игри в Солт Лейк Сити през 2002 и в Торино през 2006.

Бившият заместник-министър на отбраната в кабинета на Иван Костов доц. Велизар Шаламанов ще бъде министър на отбраната. От 2009 г. Шаламанов работи като директор на Агенцията за комуникации и информация на НАТО.

Директорът на ВМА ген. Николай Петров за втори път ще бъде служебен министър на здравеопазването. Професор по анестезиология и интензивно лечение Петров е и национален консултант по анестезиология и интензивно лечение. Автор е на 4 и съавтор на 10 книги и над 170 научни публикации. Главен редактор на списание „Анестезиология и интензивно лечение“. Главен редактор на списание „Клинично хранене“. Избран за вицепрезидент на WorldSIVA (Световната асоциация по интравенозна анестезия) през май 2014 г.

Министър на околната среда и водите ще бъде Евдокия Манева, бивш министър на екологията в кабинета на Иван Костов и заместник-министър на околната среда и водите в кабинета „Борисов“. Била е народен представител в две НС.

Съветникът на държавния глава по европейско регионално сътрудничество Николина Ангелкова (Николова) ще бъде министър на транспорта в служебния кабинет. 34-годишната Николова през 2010-2011 г. е била ръководител на звено „Контрол, комуникация и координация“ към министъра на регионалното развитие и благоустройството. През 2011 г. е член на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“, а до 2013 г. е заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството с ресор европейски въпроси, връзки с международните институции, европейско териториално сътрудничество и стратегическо планиране на регионалното развитие.

В служебния кабинет ще има и министър, който ще отговаря само и единствено за провеждането на предсрочните парламентарни избори. За този пост президентът се е спрял на социолога и политолог Димитър Димитров, който преподава избирателни системи в Софийския университет. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Георги Близнашки – фаворит за служебен премиер