Фриц Бауер – учителят по демокрация

| от |

Фриц Бауер е сред почти неизвестните герои от германската следовоенна история. Той има огромни заслуги за осъждането на нацисткия престъпник Адолф Айхман в Ерусалим, както и за първия франкфуртски процес за Аушвиц, връща ни назад в историята Дойче веле.

bauer

Фриц Макс Бауер е роден на 16 юли 1903 в Щутгарт, в либерално еврейско семейство. Отрано се ангажира активно в местната еврейска общност, където прави впечатление със задълбочените си познания на Библията и на Талмуда. През 1920-те години той учи право в Мюнхен, Хайделберг и Тюбинген.

През 1930 става съдия в Щутгарт и заедно със своя приятел и съпартиец от Социалдемократическата партия Курт Шумахер става един от най-яростните защитници на Ваймарската република. През март 1933 нацистите уволняват Бауер и заедно с Шумахер го интернират за осем месеца в концентрационен лагер.

Дискриминационното расистко законодателство и бойкотът срещу еврейските предприемачи карат Бауер през 1936 да потърси убежище в Дания. За да се отърве от гоненията на нацистите, през 1943 той сключва фиктивен брак с датчанката Анна Мария Педерсен и заминава за Швеция. През 1944 издава заедно с Вили Бранд бежанското списание „Социалистическа трибуна“.

Мисията на Бауер – да съди нацистите и да демократизира нацията

Бауер се завръща в родината си едва през 1949. В края на 1950-те години Бауер, който тогава е главен прокурор на федералната провинция Хесен, предоставя на израелските тайни служби решаващи сведения за залавянето на Адолф Айхман – главния организатор на Холокоста. Бауер е сред основните инициатори и организатори на първия голям процес в германски съд срещу функционери на нацисткия режим. Франкфуртският процес за Аушвиц започва преди 50 години – на 20 декември 1963.

В качеството си на главен прокурор в Брауншвайг и Франкфурт, Бауер се посвещава на една основна цела – да преследва нацистите по съдебен път. В процесите, които той води, се опитва да окаже и определено педагогическо въздействие над обществеността – с цел нейното демократизиране. Бауер умира във Франкфурт на 1 юли 1968, малко преди 65-ия си рожден ден. Последният обвинителен акт, съставен от него, така и не довежда до нов съдебен процес. Обвиненията в него са се отнасяли до престъпленията на юристи, замесени в ужасяващите убийства на хора с увреждания, евтаназирани от нацистите.

 
 
Коментарите са изключени за Фриц Бауер – учителят по демокрация