Федерер прегази Гаске, предстои му Стан

| от chronicle.bg |

В продължение на повече от 10 години Ришар Гаске бе постигнал само две победи над Роджър Федерер в общо 16 мача помежду им, но едва ли и Маестрото е смятал, че ще мине с такава лекота през французина на четвъртфиналите на US Open – 6-3 6-3 6-1. Швейцарецът записа впечатляващи статистики срещу поставения под №12 в основната схема и си осиугри двубой със своя сънародник Стан Вавринка, който малко по-рано не остави шансове на Кевин Андерсън.

Всичко в играта на Федерер вървеше по ноти, но истината е, че и Гаске не успя да се противопостави адекватно и да окаже напрежение върху световния №2. Със сигурност очакваната зрелищна битка на едноръкия бекхенд не се получи, а по-скоро беше монолог на устремилия се към 18-та си титла от Шлема ветеран.

За целия мач Гаске не стигна до нито една точка за пробив, а Федерер реализира общо пет брейка от 13 възможности, които имаше. Поредицата му започна в шестия гейм на първия сет, в който дръпна с 0-40 и от третия опит успя. Роджър атакува на мрежата и пасинг шотът на Гаске не беше никак лош, но волето на швейцареца бе безмилостно.

Гаске започна с двойна грешка третия гейм на втория сет, в който отново бе пробит, а Федерер затвори втората част с трети брейк за ново 6-3. В третия сет Гаске успя да запише само почетен гейм и всичко приключи за по-малко от час и половина.

„Чувстах топката прекрасно. Всички тези тежки сервиси, които трябваше да отразявам срещу Изнър дадоха отражение и сега ми се струваше като на забавен каданс. Нямам търпение да се изправя срещу Стан. Двама швейцарци на полуфинал е страхотно постижение“, заяви Федерер в интервюто на корта.

Маестрото приключи двубоя със 76% вкаран първи начален удар, 87% спечелени точки на първи сервис и 50 уинъра, като очаква мача със Стан в добро настроение. Роджър води с 16-3 в общия баланс срещу Вавринка, но загуби последния им мач – на четвъртфиналите на Ролан Гарос, където бъдещият шампион се наложи с 6-3 6-4 7-6(4).