Еврозоната отново я тресе

| от |

3903224980_1798134a0e_b

Още не успяла ЕК да отдели около 1,7 млрд евро за стабилизиране на банковата система в България, и ето че тревожни новини дойдоха от другия край на ЕС. Централната банка на Португалия беше принудена да се събере в неделя (13 юли) на извънредно заседание, за да се опита да успокои националната и международната финансова общественост.

Повод за това станаха проблеми с втората по големина национална банка Banco Espirito Santo, и по-точно, с нейната „майчина” организация Espirito Santo International. Последната се оказа в несъстоятелност да изплати краткосрочни кредити, което породи „ефекта на доминото”. Акциите на банката паднаха със 17,24%, след което търговията с тях беше спешно спряна.

След като станаха известни проблемите в структурите на Espirito Santo, португалският фондов индикатор PSI 20 рухна след края на седмицата с 10%. Ръководството на Espirito Santo International има намерение да се обърне в Съда в ЕС в Люксембург, за да се защити от кредиторите.

Но основният проблем не е в кредитите и съдебните процедури. Работата е там, че новите банкови трудности в Португалия се появиха за по-малко от два месеца, след като Брюксел и Лисабон официално обявиха успешното приключване на тригодишната програма за международна финансова помощ на страната. Както подчертават лидерите на ЕС, програмата на стойност 106 млрд долара е помогнала на португалското правителство да избегне държавен фалит. И ето че се появи нов рецидив на финансовата болест, който предизвиква банкова паника в цялата еврозона.

А паниката е основната опасност за финансовата стабилност в една или друга страна, припомни за „Гласът на Русия” икономистът Борис Рубцов:

– Основният риск произтича заради банковата паника. Като следствие – парите просто се теглят от банките. Естествено, нито една банка не е в състояние да издържи подобна ситуация. Тъкмо затова още от 1930-те г. първо в САЩ, а после и в други страни е била въведена система за застраховане на депозитите. Но проблемът е, че в днешна Европа народът не вярна много във възможностите на тази система.

По този начин развитието на ситуацията в Португалия постави пред ръководството на ЕС и ЕЦБ нелек проблем. Необходимо е, колкото се може по-скоро, да се погаси започналата финансово-кредитна паника и при това да се продължи реализирането на комплексната програма за антикризисни мерки.

Но един от водещите американски икономисти, професор по икономика и публична политика в Харвардския университет Кенет Рогоф е песимистично настроен към финансово-икономическото бъдеще на еврозоната. Според него основният проблем е в дълговете: „дошло е време за преговори за облекчаване на дълговото бреме в цялата периферия на еврозоната” – в това число и в Португалия.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Еврозоната отново я тресе