Eвропейският „Путин“

| от |

Правителството на унгарския премиер Орбан е вдигнало мерника на десетина правозащитни организации, нарочени от него за „чужди агенти“. А либералното общество ли? – Да върви по дяволите! Да ви напомня това за някого? Анализ на Дойче веле.

Виктор Орбан си има четири примера за подражание – Китай, Русия, Турция и Сингапур. През юни той заяви, че това били новите успешни модели за развитие в света. Какво е общото помежду им? – И четирите модела нямат много общо с разбирането за либерална демокрация. Но Орбан така или иначе смята, че „Унгария трябва да се откаже от либералните принципи и методи за организация на обществото и изобщо – от либералното разбиране за обществото“, както заяви той в речта си през юли.

Черният списък на Орбан

В момента водещите заглавия в унгарските медии са свързани с 13 неправителствени организации. Явно правителството на Фидес е възприело демократичната теоретична реч на Виктор Орбан едно към едно. Много от членовете на правителството окачествяват организациите, които се борят срещу корупцията и в защита на малцинствата, като „чужди агенти“. Те били финансирани с чужд капитал и действали като политическа опозиция изцяло срещу правителството в Будапеща – достатъчно основание за Орбан и неговото правителство да поведат борба срещу неправителствените организации, както пише „Тагесшпигел“. В черния списък попадат клонове на „Трансперънси интернешънъл“, разследващата журналистическа платформа „Atlatszo“ и унгарската правозащитна организация „Civil Liberties Union“. Египет, Пакистан и Русия също прилагат подобни държавни репресивни мерки срещу неправителствените организации, посочва по този повод германското издание.

Действително тези неправителствени организации получават финансови средства от чужбина, между другото и от един норвежки фонд. Правителството в Осло се оплака официално пред управляващите в Будапеща, но унгарското правителство продължава да твърди, че посочените неправителствени организации не са част от гражданското общество. След полицейска акция срещу бюрото на една неправителствена организация норвежкият министър по европейските въпроси Видар Хелгесен заяви, че унгарското правителство не уважава европейските ценности, свързани с демокрацията и доброто държавно управление.

„Неправителствените организации в Унгария не са забранени, но в момента правителството действа извънредно рафинирано срещу някои от тях“, казва ръководителят на бюрото на фондация „Фридрих Еберт“ в Будапеща Ян Никлас Енгелс. Финансовите власти водят разследвания, затрупват малките неправителстевни организации със запитвания и по този начин утежняват същинската им дейност. Фондация „Фридрих Еберт“ поддържа връзки с някои от неправителствените организации от черния списък: „Те имат изрядно счетоводство и вършат добре работата си“, казва Енгелс за „Тагесшпигел“.

Орбан силно напомня на Путин

В ЕС Виктор Орбан е смятан за изключително приятелски настроен към Русия. В украинската криза досега той неколкократно се е обявявал против санкциите срещу Русия. Политически наблюдатели посочват още „руски тенденции“ в унгарската политика – корупцията прояжда всички партии, държавата си затваря очите пред дискриминирането на малцинствата и всячески спъва гражданското общество, когато то посочва недъзите на правителствената партия Фидес. „Бихме могли доброжелателно да интерпретираме думите на Орбан и да окачествим речта му като критика срещу неолибералния икономически ред“, казва Ян Никлас Енгелс относно речта на унгарския премиер за развитието на унгарската демокрация. Той обаче смята, че ЕС трябва да засили диалога си с унгарското правителство по отношение на човешките права, свободата на пресата и защитата на малцинствата.

Германската телевизия n-tv публикува становище на правозащитната организация „Хюмън Райтс Уоч“ по повод черния списък на унгарското правителство. В него тя определя тормоза, който националистическото правителство на Орбан упражнява срещу независими граждански организации, като недостойно поведение за една страна-членка на ЕС.

И дворец за Орбан!

Извънпарламентарната опозиця в Унгария вече говори за „путинизация на Унгария“, както се изрази правозащитничката Щефания Карпончай. Нейната неправителствена организация TASZ също попадна в черния списък и вижда в този ход на правителството „кръстоносен поход срещу правото на свобода“. „Практическата забрана на неправителствените организации е най-доброто доказателство за това, че Орбан следва примера на Русия, включително по отношение на тероризирането на гражданското общество“, казва тя.

Самият Виктор Орбан се погрижи за това, обвиненията срещу него да не изглеждат безпочвени: неговото правителство вече взе решение да премести седалището си в Кралския дворец на Дунава. Разбира се обществената поръчка за ремонта на сградата няма да става обществено достояние – пази се като държавна тайна.

 
 
Коментарите са изключени за Eвропейският „Путин“