ЕС се страхува за позициите си в Русия

| от |

Европейският съюз засилва натиска върху страните, които не са част от тази организация, за да ги накара да се присъединят към антируските санкции. Като лост за натиск се използва идеята за европейска интеграция.

Наложената от Русия забрана за внос на редица хранителни продукти от ЕС не на шега разтревожи Брюксел. Ръководството на ЕС видя не толкова конкретните загуби, колкото реалната заплаха да загуби собствените си позиции на руския пазар. В крайна сметка, „войната на санкциите“ край рано или по-късно ще завърши, а на мястото на износителите от ЕС ще дойдат страни от ОНД и Югоизточна Европа, които традиционно имат тесни връзки с Русия.

Не е изненадващо, че ЕС побърза да форсира събитията – но не за намаляване на напрежението в собствените си отношения с Москва, а за създаването на нови разделителни линии и „търговски фронтове“. Ултимативни изисквания да се присъединят към антируските санкции бяха адресирани към страните, които засега само смятат да се присъединят към Европейския съюз. Без да се обвързват с никакви допълнителни задължения по приемането на тези държави или поне за покриване на неизбежните финансови загуби, ЕС им съобщи, че трябва да замразят развитието на търговско-икономическото си сътрудничество с Москва.

Разбира се, би било трудно да се очаква, например, от сърбите или молдовците, категоричен отказ да отчетат на исканията на ЕС. Но, техните държавни служители заявиха, че възнамеряват да продължат да развиват сътрудничеството с Русия. Сръбският премиер Александър Вучич заяви, че членството в ЕС е стратегическа цел за Сърбия, но при това Белград „трябва да запази добрите, приятелски отношения с Русия.“

Подобна позиция зае влизащата в състава на Босна и Херцеговина, Република Сръбска. Нейният премиер Желка Цвиянович нарече призивите на ЕС лицемерни: „Доста лицемерно е, на страните-кандидатки, за които не се знае дали въобще през следващите 20 години ще станат членове на ЕС, да се предлага да се въздържат от каквото и да е, което би им помогнало да подобрят икономическите си условия“- заяви тя. Молдова също така е против това, да говори с Русия с езика на санкциите. „Аз съм отговорен за работата на кабинета, и мога да кажа, че ние изхождаме от необходимостта за продължаване на диалога и сътрудничеството с Русия“, – каза молдовският премиер Юрий Лянке.

Нищо чудно, че и в редиците на самия Европейски съюз се засилва опозицията на антируската политика на Брюксел. Един от убедените поддръжници на търговско-икономическите връзки с Москва е министър-председателят на Унгария Виктор Орбан. Говорейки тези дни пред унгарския дипломатически корпус, той заяви, че ще търси подкрепа от други държави-членки на ЕС за подобряване на отношенията с Русия.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за ЕС се страхува за позициите си в Русия