ЕС е на път да създаде енергиен съюз

| от |

ЕК проведе в страните от ЕС и редица държави-партньорки стрес тестове. Ситуацията се отнася до предполагаемото спиране на руски газови доставки през тази зима. В резултат беше направен извода – страните трябва да засилват газовите си връзки и да споделят „синьо гориво” помежду си в случай на кризи, дори ако това предизвика определени затруднения от страна на донорите.

Тестирани бяха 28 страни от ЕС, Грузия, а също така Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Молдова,Черна гора, Сърбия и Украйна.

Според вицепрезидента на ЕК Гюнтер Йотингер „ситуацията е малковероятна, но не трябва напълно да изключваме такъв вариант”. „ЕС може да произвежда около една трета от необходимия му газ. Но ресурсите постепенно намаляват, което може да доведе при силно зимно захлаждане до остър дефицит на гориво”, – заяви Йотингер и подчерта, че „доставките от Русия са най-големият външен източник на газ за ЕС, след това са Норвегия и Алжир”.

„Това е още една стъпка към създаване на енергиен съюз”, смятат европейските специалисти.

Този съюз вече отдавна трябваше да съществува. В такъв сериозен отрасъл като енергоснабдяването трябва да има алтернативи, – смята българският експерт проф.Чавдар Николов. Междувременно той е убеден, че Русия няма да се откаже от своите задължения и преди всичко в морален план:

Не мисля, че може да се стигне до спиране на руския газ, казва професор Николов. Той е убеден, че нещата се успокояват, и не бива през цялото време да живеем с някакви черни сценарии. Но, ако все пак се стигне дотам, ще пострадат страни като нашата.

Повече от пет години аз твърдя, че подобен съюз е необходим. Алтернатива винаги трябва да има, казва Чавдар Николов. Обаче, според него, всички варианти трябва да се обсъждат и с Русия от обща позиция, за да не стават безобразията с цените като с Украйна. Украйна е страна с много безотговорен елит. Евросъюзът е крайно време да стане единно икономическо пространство. И при всяко положение Русия трябва да бъде дългосрочно интегрирана в ЕС, смята професор Николов.

ЕС разполага приблизително с 20 терминала за прием на втечнен природен газ. Повечето от тях са разположени на атлантическото и средиземноморското крайбрежие. В случай на ограничаване на газоснабдяването от страна на Русия, ЕС и страните от енергийната общност, без Украйна, са в състояние да заменят около 80% от руското „синьо гориво”. Но пи всички положения, смятат специалистите, стойността на горивото може значително да поскъпне.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за ЕС е на път да създаде енергиен съюз