Ердоган, интернет и контролът

| от |

Предполага се, че в Турция са блокирани около 40 000 сайта. Сега Анкара възнамерява да затегне още повече контрола в интернет и да затваря по-лесно неудобни портали, както и профили в социалните мрежи. Турците са гневни, пише Дойче веле.

erdogan

След масови протести по улиците на Анкара, в събота (11.01.) в турския парламент се разиграха грозни сцени – на заседание на комисята по правни въпроси депутат се качил върху масата и започнал да рита свой колега, след което в разправията се включили и други депутати, които започнали да се замерват с папки, бутилки и дори с таблети.

Причината за сблъсъците е драстичната намеса на турското правителство в правовата държава. След като в разгара на корупционния скандал турският премиер Реджеп Ердоган предприе чистки в ръководните етажи на полицията, сега той е взел на прицел и съдебната система – нов законопроект предвижда активна роля на правителството при съдийските и прокурорските назначения. Освен това премиерът планира и да затегне контрола в интернет.

Защита или цензура?

Турското социално министерство представи законопроект, който би позволил на властите по-лесно да блокират определени сайтове в интернет. Текстът предвижда освен това данните за посещаваните сайтове от всички потребители да се съхраняват до две години.

„И досега се контролираха определени съдържания в интернет, като детската порнография, хазартът, подстрекателството към самоубийство или проституция. Сега обаче правителството се готви да разшири контрола, обосновавайки намеренията си със защитата на личната сфера“, казва преподавателката по право от университета в Истанбул Яман Акдениз.

„Така например качването в интернет на видео-съдържания с депутати от партията на Ердоган може да доведе до блокирането на съответния сайт“, опасява се юристката. „Възможно е това да бъде обосновано с нарушаване на личните права, ако лицето не е дало изрично съгласието си да бъде снимано“, обяснява Акдениз. Тя е убедена, че заради видеа с премиера Ердоган ще има блокирани сайтове.

Контролът не е от вчера

И сега в Турция мрежата се следи изкъсо. През 2007-ма за период от година и половина беше блокиран достъпът до YouTube. През 2012-та Европейският съд за правата на човека постанови, че тя е в нарушение на чл. 10 от Европейската конвенция за човешките права, гарантиращ правото на свободно изразяване.

Предполага се, че в момента в Турция са блокирани около 40 000 сайта. Именно това е и страната с най-голям брой запитвания за изтриване на определени съдържания в интернет, според данни, публикувани от „Гугъл“ преди месец. От тях става ясно, че през първата половина на 2013 от турска страна са постъпили над 12 хиляди такива молби. От интернет концерна уточняват, че това представлява десетократно нарастване в сравнение със същия период на 2012-та.

tur

Турция – по пътя на Китай?

Новият закон дава на властите още по-широки права в интернет. „Сега правителството ще може да контролира и отделни акаунти – например да блокира отделни профили във Фейсбук или Туитър“, опасява се блогърът Ахмет Сабанчъ. Той припомня, че турският премиер Ердоган гледа на социалните мрежи като на „заплаха за обществото“. Законът освен това задължава интернет доставчиците да станат членове в контролиран от държавата съюз, ако не искат да загубят лицензите си. „Това ще улесни цензурата“, убеден е Сабанчъ.

На този фон критици се опасяват, че Турция може да тръгне по пътя на Китай в областта на цензурата в интернет. В опита да успокои духовете правителствен говорител заяви: „Турция не е Китай и никога няма да заприлича на Китай в това отношение. Трябва обаче да е възможно да съществуват закони за социалните мрежи.“

 
 
Коментарите са изключени за Ердоган, интернет и контролът

Повече информация Виж всички