„Епидемия” от сепаратизъм обхваща Европа

| от |

655-402-evropejskiiat-syiuz-s-nobelovata-nagrada-za-mir-za-2012-g

Шотландия и Каталуния са планирали референдуми по въпроса за независимостта. Сепаратистките настроения са се засилили в някои региони на Франция и Германия. Единството на Европа – предметът на гордост на Брюксел – изглежда, че се пука по шевовете. На кого е изгоден сепаратизмът?

Гласуването на въпроса за независимостта на Каталуния е насрочено за 9 ноември 2014 г. Декларация за суверенитета парламентът на Каталуния прие още в началото на изминалата година. Но Конституционният съд в Испания веднага призна документа за незаконен. И испанските власти също наложиха забрана за провеждането на референдума. Но в „метежната” провинция са готови и на едностранно обявяване на независимостта.

Шотландия ще проведе референдум за отделяне от Великобритания на 18 септември 2014 г. Там всичко потича по-спокойно, отколкото при темпераментните каталунци. Официален Лондон с всички сили се опитва да смекчи изострящите се национални проблеми: и референдума разреши, и предостави на Уелс в някаква степен икономическа независимост.

Коя позиция е по-печеливша – твърдото „не” на Мадрид или неопределеното „може би” на Лондон, – е трудно да се каже. Но най-вероятно каталунците с шотландците ще станат пионери в европейския „парад на суверенитетите”, смята политологът Леонид Савин:

-Испания и Великобритания могат да дадат пример на други национални движения. Картата на Европа ще се променя, защото тя е разчертана не на етнически принцип. Например в Румъния има огромна територия, която е населена с унгарци. Може да има и опити за обединяване на държави. Например в бивша Югославия има стремеж към обединяването на Черна гора със Сърбия.

Идеята за евроинтеграция през последните две десетилетия стана своего рода бойно знаме за ЕС. Но колкото повече страни поглъща ЕС, толкова повече стават в пространството му територии, които лелеят за независимост. Коментар на политолога Константин Воронов пред Гласът на Русия:

-В списъка не достигат още цяла група територии, които също са на пътя към отделянето от метрополиите. Тук трябва да прибавим Гренландия – най-големият остров в света, Фарьорските острови (все още се числят към Дания). Сепаратистките настроения се засилиха на територията на Падания в северната част на Италия, в Испания – Страната на баските, на Корсика, в Северна Ирландия. Общото е това, че тези процеси се засилват тъкмо през 21 в., на фона на европейската интеграция.

Не са застраховани от проблеми с регионални оттенъци на национално съзнание дори европейските гиганти – Франция и Германия. На Париж може да донесат неприятности, освен от вече споменатата Корсика, Елзас и Лотарингия. Берлин също си има проблеми на главата: там дори някои видни политици смятат, че Бавария отдавна е трябвало да обяви независимост.

А ето че в Брюксел стремежът на нациите към самоопределяне не предизвиква неприятни чувства. Чиновниците от Евросъюза вече обещаха на каталунците да ги приемат в ЕС, ако победят Мадрид. Същите обещания получиха шотландците, фламандците, жадуващи да се отделят от Белгия, жителите на градовете в Северна Италия. Според някои политолози „епидемията” от сепаратизма се поощрява от Брюксел. Еврочиновниците искат по този начин да отнемат реалните лостове на властта на големите водещи страни в ЕС. При днешната пропорционална система на приемане на решения общо 4 от 5 европейски грандове (Германия, Франция, Великобритания, Италия и Испания) могат да наложат волята си върху останалите 23 държави на ЕС. А разделението на тези страни на няколко по-малки „исторически” държави може значително да повиши контролирането на обединена Европа. Тогава апаратът на ЕС ще получи най-накрая реална роля в общоевропейската политика.

 
 
Коментарите са изключени за „Епидемия” от сепаратизъм обхваща Европа