Емил Хърсев за КТБ: До момента никой не е поставил диагнозата

| от |

До тоя момент никой не е поставил диагнозата, ние говорим сега кой ще плати лекарството. Това каза финансистът Емил Хърсев в отговор на въпрос дали все по–реалистичен ли изглежда сценария за публични средства за оздравяване на Корпоративна търговска банка /КТБ/, предаде репортер на БГНЕС.

Финансистът също бе днес на срещата при главния прокурор, след която стана ясно, че на 21 септември гуверньорът на БНБ Иван Искров ще представи цялостен доклад за Корпоративна търговска банка. Хърсев посочи, че тогава най-малкото очакваме диагнозата и ясна позиция какво правим. Според него винаги е възможно една стопанска несъстоятелност да се реши и без публични средства, въпросът е – оптимално ли е това? „Иначе е невероятно просто: да допуснем, че банката е загубила всичко. Тогава без ангажиране на публични средства, който си е дал парите – всичките губим всичко. Не се ангажират публични средства, всичките бягаме, пиейки една студена вода. Ако банката не е загубила всичко, а само 75% от всичко и пак не ангажираме публични средства, пак решаваме въпроса. Ако е загубила половината още по добре. Каквото и да е положението има до 100% загуба винаги може да се реши без публични средства гарантирам очевидно. Разбира се има вариант и с известно подпомагане, всички държави го правят и защото просто са в състояние да приемат известна част от риска, защото поемайки риска в оздравяването, те си гарантират една по-добра финансова система утре“, каза Хърсев и даде пример с Португалия.

Той не поиска да даде оценка за това какъв бе смисъла от консултациите. „В никакъв случай не бих седнал да давам оценка. Според мен всяка държавна институция, в това число и прокуратурата когато има изразени мнения примерно на сериозни социален фактор като работодателските, като синдикалните организации естествено, нормално е да се поинтересува какви са тия мнения, кой, какво предлага. Най – нормалното е да се слуша“, каза финансистът. Той отказа да говори и за съдържанието на разговорите. „Не е редно да говорим ние. Просто бяхме поканени като едни добри граждани и работодателите и синдикатите и тези, които се опитваме да им помагаме като експерти се озоваваме на тая покана. Просто, защото малко да може да помогнем за изясняване на положението и това кой – какво твърди и защо ние твърдим едно и какво искаме и вероятно е от полза, надявам се да е било от полза“, заяви Хърсев.

„Това е винаги вярно. Когато една финансова институция е спряна и не работи, разбира се, че ситуацията се влошава. Тя няма как да се подобри при това положение. Но друг е въпросът, че това е един необходим период, за да се установи какво трябва да се направи, за да се спаси банковото предприятие“, така отговори на въпрос дали смята, че през тези месеци когато баката беше под специален надзор нещата все повече се влошават. Хърсев даде пример с кораб: Като потъне и известно време седи в това потънало състояние в процедура на един особен надзор, докато се намери начин и средство да бъде изваден. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Емил Хърсев за КТБ: До момента никой не е поставил диагнозата