Една година земен живот на челябинския метеорит

| от |

Screenshot_14

На 15 февруари се навърши една година от момента на падането на челябинския метеорит.

В този ден, по случай годишнината на това събитие, на олимпийските шампиони в Сочи ще им връчват медали с парченца на космическото тяло.

Датата се отбеляза и на Урал, където точно преди една година се взриви метеоритът. Негови отломъци се разпръснаха на стотици километри наоколо. Най-голямото парче падна на дъното на езеро Чебаркул.

Експерти бяха изтъквали, че на жителите на Челябинск и околностите тогава много им е провървяло. Метеоритът навлезе в атмосферата на Земята под наклонен ъгъл. В противен случай тялото с тегло над 11000 тона и скорост приблизително 19 километра в секунда би могло просто да изтрие града от лицето на Земята. Мощността на взрива съответстваше на 300 килотона тротилов еквивалент, което примерно 20 пъти превишава мощността на бомбата, взривена над Хирошима. В резултат от взрива пострадаха някъде 2000 души, в редица сгради бяха избити стъклата.

Почти веднага се изясни, че едно голямо парче е паднало на дъното на езеро край малкия местен град Чебаркул. След няколко месеца Челябинският държавен университет съвместно с министерството по радиационна и екологичека безопасност на града обявиха тендер за вдигане на небесното тяло. Конкурсът спечели компания „Алеут – служби за специални работи” от Екатеринбург. Отначало различни трудности постоянно преследваха специалистите: ту застудяваше, ту се разваляше времето, ту на езерото се вдигаха бури, излизаше от строя техниката. И едва след един месец потапяния и многочасови подводни операции небесният монстър бе изваден на сушата. Парчето с тегло над 650 килограма бе намерено на дълбочина над 20 метра под дебел слой утайка почти случайно, когато и надеждата се изпари. Почти веднага тялото бе изпратено за Челябинск, откъдето дойде новината, че то има извънземен произход и представлява по структура обикновен хондрит, т.е. каменен метеорит. След това находката бе представена и на широката общественост в челябинския музей.

Въпреки че основните страсти по метеорита поутихнаха, годишнината е белязана от редица изложби и експозиции. Учените също не останаха встрани – подробно изучавайки космическия гостенин, те вече разшифроваха някои тайни на Вселената, а в бъдеще ще се научат не само да съставят прогнози по структурата от паднали на земята тела, но и евентуално ще дават препоръки, как да се избягват катастрофални удари с тях.

Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Една година земен живот на челябинския метеорит