ЕБВР: Източна Европа може да изостане завинаги от Запада

| от |

Много от бившите комунистически държави в Източна Европа и бившия Съветски съюз са застрашени никога да не настигнат жизнения стандарт на развитите икономики, предупреждава доклад на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), цитиран от Файненшъл Таймс.

Структурните реформи в тези страни са спрели, показват данните на банката, основана през 1991 г., за да подпомага финансирането на прехода на източноевропейските държави към демокрация. Наскоро ЕБВР се зае със същата дейност, насочена към страните от Близкия Изток, засегнати от Арабската пролет.

Годишният доклад на банката алармира, че много от бившите комунистически страни са заплашени от възможността да влязат в порочен кръг от забавена икономика и стагнация на реформите. Ако реформите бъдат рестартирани, страните в преход ще могат да засилят нивата си на растеж така, че да се изразвнят с развитите икономики.

Докладът отбелязва значителна промяна от годините преди световната финансова криза, когато силният растеж, подхранван от изобилно и евтино кредитиране, сякаш бяха на път да изведат източноевропейските страни към бързо изравняване със стандарта на западните държави.

Според банката за развитие е лесно да се забележат икономическите мерки, които страните взимат. Те обаче не могат да изпълнят целите си заради тромавите институции и интересите на трети лица.

„Когато погледнете какво се случи в тези страни в последните 10 години, установявате, че нямаше много промени от гледна точка на реформи“, каза главният икономист на банката Ерик Берглоф. Той допълни, че връзката между икономиката и политиката е по-видима от всякога преди това.

Миналата седмица ЕБВР прогнозира 2% ръст на икономиката за 2013г. в 30 държави от Източна Европа и Централна Азия, най-ниският от 15 години насам, ако не се брои шокът от 2009г. Докладът от тази седмица предупреждава, че за пръв път от 1994г., когато започва измерването на напредъка в реформите, броят на държавите, направили отстъпления, е бил по-голям от тези, които продължават да се развиват. България, например, получи понижаване заради две мерки – неспазването на ангажимент за либерализиране на енергийния пазар и намесата срещу инвестициите във възобновяеми източници.

Според експертите най-лесният начин да се подобри ситуацията в източноевропейските държави е чрез отваряне на международната търговия, достъпна среда за чуждестранните инвеститори и най-вече поемане на отговорност от политиците.

 
 
Коментарите са изключени за ЕБВР: Източна Европа може да изостане завинаги от Запада