Дракула на границата между мита и реалността

| от |

Близо 6 века мистичният граф Дракула живее на границата между мита и реалността – като владетел на Трансилвания в историята и свръхестествено създание в легендите.

Но какво всъщност е граф Дракула, освен зодия Стрелец, за което разбираме от рождената му дата – 7 декември 1431 година? Коя е мистичната персона, която вдъхновява Брам Стокър да създаде шедьовъра си „Дракула”? Съществувал ли е наистина вампирът? Откъде идва той и как Дракула, Кръстника на вампирите, се превръща в световноизвестна личност?

Историята разказва…

…че първата среща на Запада с мистичното създание е по времето, когато Брам Стокър публикува романа си през 1897 година. Книгата моментално бележи успех и продължава да се чете и днес. Главният герой, разбира се, е Граф Дракула – прототип на известен румънски владетел Влад с прозвище Цепеш, който господствал във Влашко през годините 1448, 1456-1462 и 1476. Прякорът му всъщност означава „този, който пронизва”. Самият Брам Стокър пренася балканските митове за жестокия владетел, позовавайки се на „Записки на еничарина” на Константин Михайлович. Според документите Влад набивал противниците си на кол.

Влад III е син на Влад II Дракул и принцеса Княжна от Молдова. Ражда се в един от последните останали средновековни градове в Европа – унгарския град Сигишоара, чиито пазител е ЮНЕСКО. Там се намира и къщата-музей, за която се предполага, че е родния му дом.

Всъщност призвището Дракул означава „дявол” и идва от баща му. Той е бил член на Ордена на Дракона. Противно на очакванията, родовете във Влашко по това време са били с християнска вяра, така че и Влад Дракула е бил християнин. Той се появява в историята в момент, в който владенията му са под заплахата на Османската империя. Влад Цепеш успява да сключи временен мир със султана и за да заздравят споразумението изпраща двамата си синове Влад и Раду в султанския двор, за да се обучават по математика, философия, английски, латински и изкуството на войната. Но трябва да напусне владенията си в замяна. Влад не прощава никога на султана факта, че го гони от дома му.

Омразата срещу врага става все по-силна с всеки изминал ден.

Обратът настъпва, когато баща му е осъден от султанския съд, след като е заловен заради предателство от благородниците му. С малка турска армия Влад Дракула се завръща в родните земи, разбива на пух и прах унгарската армия, която подкупва благородниците да предадат баща му и се отправя към Влашко. Битката му се увенчава с успех и той започва да екзекутира един по един предателите на баща си и по-големия си брат. Стотици благородници и техните семейства са убити, а граф Дракула започва за раздава правосъдие в новите си стари владения. Избива крадци, просяци и всеки, който се осмели да наруши закона.

Присъдата е набучване на дървен кол за назидание. Въпреки че завладява земите с помощта на султана, Влад Цепеш спира да почита султана в даден момент. Той вече има симпатията на хората, които го обичат въпреки суровите наказания. Спира да плаща данъците на султана, а пратениците на Османската империя никога не се завръщат. Причината е, че те били помолени да си свалят тюрбаните, докато разговарят с Влад Дракула.

Традицията и религията, обаче, не им позволявали това – това знаел и Влад Дракула, който просто си търсел причини да ги избие като набива главите в телата им заедно с тюрбаните. Султанът Махомед II изпраща малък гарнизон да се разправи с Влад Цепеш. Всички воини били набити на кол. Следва атака на Влад Дракула на юг от Дунава – в България и по поречието на реката. Убити са над 20 хиляди воини на Османската империя.

Действията на Влад Дракула амбицират султана да завладее Влахия. Там, обаче, го чакат хитрите тактики на сочения за Баща на вампирите. Нападения през нощта, които ликвидират 150 хиляди войници. Въпреки че Османската армия била много по-голяма, самият султан спрял войната, защото бил ужасен от 20 хиляди негови войници, изпратени набучени на колове пред покоите му. Някои от тях били още живи и агонизирали. В тази ужасяваща вечер султана признал жестокостта на Влад и се предал.

Въпреки легендите, че Влад Дракула е първородният вампир, вдъхновяващ редица книги, филми и сериали, той е един от най-големите стратези, познати в историята. Известен е като велик водач и е поздравен от папата и рицарите от Кръстоносните походи за победите си над Османската армия. Това не пречи да е смятан за най-кръвожадния владетел, тъй като е жертва на силна пропаганда. Влад Дракула не допускал немски и унгарски търговци да минават през земите му, карал ги да плащат данъци и съответно получил отмъщение – кампания, която създава зловещ образ на графа в историята.

Той печели последователите си чрез страха, който поражда в тях. Обичан е от хората си, а враговете му треперели, когато чуят името му.

Това прави Влад Дракула най-популярния лидер на Средновековието и истинска муза за творците.

С течение на времето вампирите се превърнаха в най-популярните свръхестествени персонажи като се характеризират с опасен чар, избухлив характер, липса на чувства и свръхестествен сексапил.

По случай рождения ден на Дракула нека погледнем най-красивите му последователи – вампирите от известните кино и телевизионни продукции.

 
 
Коментарите са изключени за Дракула на границата между мита и реалността