Довиждане световно

Българският национален отбор по футбол изгуби реалните си шансове да се класиране на Световното първенство в Бразилия през 2014 година.

Снощи отборът на Армения победи футболистите на Любослав Пенев с 2:1 в световна футболна квалификация от група „B”. Отборът на България игра от 63-ата минута с 9 души, което реши крайният изход на срещата. В 45-ата минута червен картон получи Николай Бодуров, а в 63-ата минута от игра бе отстранен и Светослав Дяков. Арас Йозбилиз в 45-ата минута и Юра Мовсесян в 87-ата минута вкараха головете за Армения. Ивелин Попов в 60-ата минута вкара гола за България. Със загубата отборът на България направи само теоретични шансовете си да играе на бараж.

В другите мачове от групата Чехия победи като гост Малта с 4:1. В Копенхаген отборите на Дания и Италия завършиха 2:2.

В Нашата група нещата изглеждат така:

„Ние няма от какво да се срамуваме, прибираме се в България с високо вдигнати глави“, заяви националният селекционер Любослав Пенев след нещастното поражение от Армения.

Контролирахме мача и аз искам да похваля момчетата. Гордея се с тях, бяха перфектни от първата до последната минута на срещата. Направихме невъзможното поне да спечелим една точка, но не успяхме. От самото начало на мачовете в нашата група си мисля, че явно сме станали много силен отбор и не ни се позволява да стигнем до победата. Ако трябва ще питам ФИФА дали да почваме с двама-трима играчи по-малко мачовете си. Явно, колкото и голове да вкараме, не ни се дава да победим. Има фактори, които не зависят от нас – те не ни позволяват да вървим нагоре. Заслужавахме да играе на бараж, друг е въпроса какво щяхме да направим там. За да се стигне до червените ни картони, преди това трябваше да има червен картон за Армения. Няма смисъл да коментираме повече“, каза треньорът на националите Любослав Пенев

В крайна сметка, преди последните мачове, които са следващата седмица, трябва да се случат доста сложни неща, за да се класираме. В група „D“Турция трябва да загуби от Холандия с голяма разлика у дома, Румъния да падне от Естония у дома, а Унгария да се препъне срещу последния Андора също у дома.

Другият вариант е в група „Е“ Норвегия да победи Исландия у дома, а Словения да завърши наравно с класиралите се вече Швейцария като гост. Така словенците ще изпреварят Исландия само по голова разлика, но ще имат по-малко точки след преизчислението.

Класирането между вторите отбори се прави, като се вземат предвид мачовете им срещу първия, третия, четвъртия и петия в съответната група. Така от актива на България ще отпаднат точките от двете победи срещу Малта.