До колко е изгодно да се купува виртуална валута?

| от |

Броят на клоновете на биткоин (виртуална валута) вече приближава цифрата 50. Популярността на виртуалната валута експерти обясняват със стремителното увеличение на стойността й. Курсът спрямо долара за една година се увеличил с повече от 7,5%.

1

Alphacoin, fastcoin, peercoin – всичко това са копия на биткоина, също така виртуални, както и прародителят. В същност това са валути, които не са осигурени с нищо. Център за управление просто отсъства – клоновете работят автономно и се подчиняват единствено на определени алгоритми, като тези валути се опитват да повторят успеха на предшественика. Но инвеститорите, които са решили да вложат средства в новите валути, трябва да помислят за рисковете. Не е факт, че успехите на биткоина могат да повторят новоизлюпените валути, заяви председателят на Съвета на директорите на асоциацията „Електронни пари” Виктор Достов, пред „Гласът на русия“:

„Виртуалната валута се отличава с това, че колкото повече време съществува, толкова по-сложно във виртуалното пространство се получават монети и толкова повече усилия трябва да се положат за да забогатееш. Т.е., ако сте получили все пак монета, вие можете да я продадете много скъпо. С новите валути ситуацията е точно обратната: никой не разбира как да бъде осигурена тяхната ликвидност.
В последно време сред новите виртуални валути все по-често лидер е лайткоинът (litecoin). С него операции се извършват четири пъти по-бързо, отколкото с биткоини. Но ефективността на последния е по-голяма, а и обемите са много по-солидни. За сравнение, при биткоина този показател е на равнище 12 млрд. долара, а при лайткоина само 177 млн. Изборът е очевиден, заяви аналитикът на фондовия център „Инфин” Вероника Чекина: „Ако сега трябва да се избира от многобройните кибервалути, каквито съществуват, бих препоръчала биткоина.“

Въпреки това, има играчи, които вярват в бъдещето и на други виртуални валути. Те са убедени, че инвестиции в такива валути могат да доведат до солидни дивиденти след 2-3 години. Председателят на Съвета на директорите на асоциацията „Електронни пари” Виктор Достов има друго мнение:
„Мисля, че всички тези валути ще се провалят за изключение на биткоина, а може би ще се появи още някаква втора алтернативна валута“.
Независимо от факта, че до неотдавна за биткоина знаеха много малко хора, то сега срещу тази виртуална валута започнаха да се извършват големи сделки и дори да се купуват компании. Освен това, редовно расте списъкът на предприятия, които приемат тази валута за товари и услуги.