Дипломация, мир и разум за Украйна искат новите лидери в ЕС

| от |

Напълно очаквано италианската министърка на външните работи Федерика Могерини бе избрана за Върховен представител на ЕС по външната политика и сигурността.

Това стана на започналото вчера заседание на Европейския съвет. Той избра кой ще заеме и третия висш пост в ЕС – или председател на Европейския съвет. Това е полският премиер Доналд Туск.

БГНЕС припомня, че конкурентка на Федерика Могерини бе българската еврокомисарка Кристалина Георгиева. Тя обаче нямаше големи шансове поради действащите механизми за номиниране и избор на висшите постове. И макар че сега кандидатите се избираха за пръв път, оставаше в сила практиката за разпределение и балансиране на постовете между политическите сили във висшите институции на ЕС. При сегашната ситуация това изискваше ръкодителката на европейската дипломация да бъде представителка на лявоцентристките сили.

Що се отнася до другите два висши поста на евроинституциите, то за председател на Еврокомисията бе одобрен Жан-Клод Юнкер от Люксембург, а на Европарламента бе преизбран германският социалдемократ Мартин Шулц.

По разбираеми причини първите изявления на Могерини и Туск бяха свързани с конфликта в Украйна.

Дипломацията на ЕС, гарнирана със санкции спрямо Русия, „засега не донесе успех“, призна Федерика Могерини. „Евросъюзът ще продължи дипломатическите усилия и ще съдейства за компромис между Русия и Украйна. Ние ще продължаваме да правим това успоредно с движението по пътя на санкциите. Надяваме се, движението по този път да се увенчае с успех, но засега това не е станало“, подчерта Могерини, която заменя британката Катрин Аштън. Тя поеме новия си пост на 1 декември 2014-та година.

„Главното в разрешаването на украинската криза е да се постигне мир“, заяви новоизбраният председател на Европейския съвет Доналд Туск. „ЕС може да направи това, само ако остане единен. ЕС ще умре, когато загуби съгласието“, отбеляза още Туск, който ще трябва да освободи премиерското кресло на Полша до 1 декември 2014 г., когато официално ще встъпи в новата си длъжност.

„Трябва да действаме смело, но и разумно, да съхраним здравия разум, посочи още Туск. По думите му събитията в Европа изискват обща позиция на всички страни от ЕС. „Основното е да разбираме кои сме ние и как може да отвърнем. Ние ще помогнем на Украйна, само ако може да стигнем до общо мнение“, изтъкна още Доналд Туск.

Новият председател на Европейския съвет смята, че „стоящите пред ЕС предизвикателства няма да изчезнат до края на годината. Отношението към такива кризи като Ирак, Украйна, европейската икономическа криза определят какви сме ние“ (европейците), каза още полският ръководител.

Туск потвърди, че смята „да проведе през есента непланирани срещи на върха на еврозоната за макрофинансовото положение, а също среща на върха на ЕС за задействане на растежа и заетостта в Европа“. „Убеден съм, че моят опит и европейската мечта ще могат да дадат на ЕС нови сили. Смятам, че днес Евросъюзът няма алтернатива“, посочи новия евролидер.

Доналд Туск споели, че не може да си представи ЕС без Великобритания и призова да се направи всичко, за да се удовлетворят исканията на Лондон за реформи в ЕС.

„Няма разумен човек, който да си представи ЕС без Обединеното кралство, аз лично не мога си го представя. Убеден съм, че бъдещето на ЕС не е да става по-малък“, изтъкна действащият полски премиер на пресконференция в Брюксел. Той добави, че е обсъждал въпроса с британския премиер Дейвид Камерън, който бе много хладен към кандидатурата му за лидер на Европейския съвет, и е убеден, че решение може да се намери.

Камерън смята да проведе референдум дали страната му да остане в ЕС, ако не бъдат извършени реформи, които да върнат на Лондон някои от правомощията, държани в момента от Брюксел. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Дипломация, мир и разум за Украйна искат новите лидери в ЕС