Даниела Кънева: Индира Ганди обичаше и дълбоко уважаваше България

| от |

Индира Ганди е един от най-извисените хора, които е създавал човешкият род, особено в нашата съвременност.

Индийците по начало са хора и общност, която не се налага, за разлика от други източни цивилизации, не държи непременно да разберете кои са те. Винаги ги оприличавам на Ганг, която си тече бавно и спокойно и се влива в Бенгалския залив. Ако я забележите добре, ако не я забележите, проблемът е ваш. Индира Ганди е от онези така извисени личности на нашето съвремие, които никога не са искали да бъдат забелязани. Но съдба, тя поема ролята на първородния син в едно патриархално индийско семейство и не само тя, но и нейното поколение са в страна с много водачи по силата не на техните лични амбиции, а по силата на техните качества, на тяхното познание, на тяхното отношение към света и хората. Огромно значение има за съвременния облик на независима Индия цялото това поколение хора и е много интересно, че по онова време, когато тя излиза на световната сцена, нямаше жени с нейния ореол. Така че и като жена, и като ръководител на една така необятна и авангардна страна тя има голямо значение за съвременния свят, особено за района на Югоизточна Азия. Ако има някоя до ден-днешен демократична и независима държава в света, това е Индия. И това се дължи на светоусещането, на чувството за дълг и отговорност към хората и към света на такива хора като Индира Ганди.

Онези сили в света, които нямаха нужда от хора като Салвадор Алиенде, Улф Палме, Индира Ганди и Раджив Ганди…, ги премахнаха. Светът днес би бил друг, ако тези страни, големи цивилизации бяха ръководени от хора, които можеха да внесат по-многополюсен вариант в международния ред.

Винаги съм подозрителна към жените, когато излязат на попрището на мъжете, защото във всеки един случай те трябва да са мъжки жени. Но Индира Ганди внушаваше много сила и строгост като министър-председател на тази необятна страна.

Бях писала много за Индия още в БТА, но за секунди представите ми се промениха. Снимахме филм в Индия и още с пристигането си под звуците на траурен ритуал попаднахме на церемония в памет на Санджай Ганди – по-малкия син на Индира Ганди. Той беше много ярък млад индийски политик. Дни преди това той се беше разбил с малкия си реактивен самолет съвсем наблизо до българското посолство в Делхи.

Успяхме да влезем на церемонията. Примолих се на личния й секретар като му казах, че не можем да си тръгнем без поне 1 минута с нея пред нашата камера, беше почнал 45-дневен траур. На церемонията бяха дошли представители на всички щати – една невероятно многолика общност от хора на мястото, където преди 30 години тя беше убита със 17 изстрела от личната й охрана, Индира Ганди стоеше пред тях в бялото си сари – това е траурният цвят на Изтока.

По едно време тя тръгна към мен, това са около 30-40-50 метра през поляната бавно, бавно посред ритуала и каза: „Здравей, Даниела, кажи какво мога да направя за теб“. Това беше мигът, в който всичките ми представи за тази строга, силна, могъща жена в световната политика рухна. Коя съм аз, просто един български журналист, а тя беше един човек – водач на такава огромна страна, който беше понесъл най-тежката загуба в живота си. В този миг тя ме питаше с какво може да ми помогне. И аз й отговорих: „Г-жо Ганди, знам, че сте понесли най-жестоката загуба, която може един човек да понесе, но, моля ви се, аз не мога да си тръгна без 30 секунди от вас“. Тя каза: „Вървете, чакайте ме в посолството“. На 17-тия ден ми даде интервю, голямо. Изящна жена – крехка, женствена, хубава, която е поела ролята на силен, стабилен и прозорлив водач на една велика страна. И така започна нашата връзка. Тогава заснехме и филма „Матаджи Индира“ /“Майка Индира“/.

Индира Ганди много уважаваше и обичаше България, тя приемаше нашия посланик покойния Точо Точев преди съветския. Когато я попитах защо, тя ми каза: „Няма малки и големи държави. А България е най-добрият ни приятел“. „Защо“ я попитах – „Защото за българите Индия не е само гола статистика“.

България и Индия са свързани отдавна. Георги Раковски е смятан в Индия за пророк. На негово име в Централно Делхи има училище. /А пък в София имаме училище, носещо името на „Индира Ганди“/. Раковски е един от първите, които е писал още преди Махатма Ганди да започне своите походи, че „Индия е на индийците“.

Махатма Ганди е признат за една от трите най-велики личности на миналия век, заедно с Нелсън Мандела. Мисля, че до тях се нарежда и Индира Ганди, която е много интересен случай в световните отношения. Жена, която идва от такова общество. Просветител. Индия е една земя, на която човек може да се натъкне на такива извисени духом хора. Страна с много обич, много доброта, с изключително авангардно отношение към живота и света, към Вселената, към човека. Добре че я има Индия и добре е, че има такива личности като Индира Ганди. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Даниела Кънева: Индира Ганди обичаше и дълбоко уважаваше България