Даниел Митов пред 24 часа: Не съм човек на САЩ, никога не съм работил за тайни служби

| от |

Интервю на Георги Милков от 24 часа с министъра на външните работи Даниел Митов.

– Г-н министър, сдружението “Солидарна България” ви обвини, че сте подкрепили споразумението за Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) и поради това България ще бъде залята от ГМО продукти от САЩ, пилета с хлор, прасета с ректапамин и българите в крайна сметка ще станат дебели. Освен това ви обвиняват в съглашателство за шистовия газ и АКТА. Как ще отговорите?

– Някакви хора се опитват да плашат българското общество с неща, които не съществуват и не са обект на разговор. Това са абсурдни тези, почиващи върху едно умишлено неточно препредаване на позицията, която изразих на среща с посланик Марси Рийс, а тя буквално беше, че България като страна-членка на ЕС, активно подкрепя конструктивните преговори между ЕС и САЩ. Не сме дискутирали параметри и не сме заявявали подкрепа за конкретни текстове. Подкрепата, която изразихме, беше за това да има преговори, а тях ги води Европейската комисия и ние сме наясно с рисковете. ГМО въобще не е обект на разговорите между ЕК и САЩ. Наясно съм с притесненията на гражданското общество и се радвам, че има активна позиция. ЕС и България в това число трябва да вземат под внимание този дебат сред гражданското общество и да защитят позициите си в разговорите със САЩ. Ние, българите, които скоро сме водели преговори за членство, добре познаваме настойчивостта, с която ЕС може да отстоява принципите и стандартите си. И затова въобще не можем да говорим за споразумение, което изведнъж отваря врати за всичко и масово нахлуват някакви пилета с хлор и т.н. ЕС има най-високите стандарти по отношение защита на потребителите и тези стандарти гарантирано ще бъдат отстоявани. Иначе, при пълно съобразяване с европейския и с българския интерес, споразумение между ЕС и САЩ е добре да има както от геостратегическа, така и от икономическа гледна точка. Това ще даде възможности и на българските производители. В момента те имат огромни пречки да изнасят на американския пазар. Когато тези бариери бъдат премахнати, това ще позволи на малки и средни предприятия в България да излязат на по-голям пазар. Това обсъждахме – че подобно споразумение е добро. Не сме обсъждали пилета, крави, ГМО…

– …Шистов газ?

– Това също е въпрос, който не сме обсъждали. Там преговорите биха били много тежки и ще трябва да бъдат регулирани спрямо строгите правила на ЕС. Параметрите са много различни. Това, което може да бъде договорено, трябва да бъде договорено. За всичко останало ЕС и България включително трябва да си защитят стандартите.

В променящия се геополитически баланс е безкрайно важно ЕС и САЩ да либерализират колкото е възможно търговията помежду си.

– Не сте ли съгласен, че това бе фокусирано върху вас поради изначалните съмнения, че сте “американски човек”?

– Аз съм български човек и винаги съм бил такъв. Позицията, която заемам в момента, ми дава възможност да защитавам българския интерес и ще правя това последователно и без да се отклонявам. Познавам добре българската външна политика, имам ясна представа какво е от полза за България и какъв е нашият национален интерес.

– Предполагам, знаете, че първото, което бяха написали за вас, е, че работите за ЦРУ?

– Никога не съм работил за каквито и да било тайни служби, а с конспиративните теории по-скоро се забавлявам. Наясно съм, че ще има подобни нападки, но на мен ми е важна България.

– По-важна от САЩ?

– Разбира се, чеБългария ми е по-важна от САЩ! Важно ми е също така България да продължи да бъде лоялен член на НАТО и ЕС и да отстоява направения геополитически избор. И този избор да не бъде поставян под съмнение. Защото имаше един момент през последната година, когато това бе под въпрос.

– Нима?

– Така ми се струва на мен. Така им се струва и на някои наши европейски партньори.

– Доколко сериозно бяха стигнали нещата?

– За щастие, не толкова сериозно, но ще кажа само, че съчувствам на моя предшественик. Тихото отдалечаване от ЕС и НАТО беше спряно навреме.

– А Русия къде е поставена в тази координатна система?

– Отговорът отново преминава през защитата на българския национален интерес, а той на първо място е българите да се чувстваме по-сигурни, по-свободни и по-богати, отколкото сме. Всяка близка до нас криза – и в Украйна, и в Близкия Изток, ни отдалечава от тази цел. С Русия никой не иска да се кара. Нито Европа, нито САЩ, нито България. Ако в момента се преоценява какво представлява Русия, това се дължи изцяло на действията на Москва в Украйна. И ако Москва иска да спре колебанията, които съществуват по отношение на нея, трябва да го покаже с действия. Но, за съжаление, засега не виждаме такива. Пак казвам, никой не иска да се кара с Русия, особено пък България. Но ние имаме принципи, които отстояваме, и когато видим, че тези принципи се нарушават, не можем да стоим безучастно. Заключенията на последния извънреден съвет на министрите на външните работи на ЕС ясно казват, че Русия трябва да съдейства за спирането на ескалацията на конфликта. Има тежки притеснения относно това, което би могло да се случи, ако Русия започне да оказва натиск върху държави като Молдова и Грузия.

Ако България не беше член на ЕС, в момента щеше да се намира в изключително тежка ситуация. Изключително тежка! Дори и сега има колебания и битки къде стоим геополитически, затова се опитваме да изпратим ясен сигнал към нашите партньори, че ние сме там, където сме заявили, че ще бъдем. Ние сме в Европа и нашият интерес е свързан пряко с интереса на ЕС.

– Колко лошо щеше да бъде, ако не бяхме член на ЕС сега?

– Дори не искам да си го представям. Натискът от всички страни щеше да е ужасен. Ако не бяхме членове на НАТО и ЕС, България можеше да изпадне в тежка изолация.

– В един анализ се казваше, че президентът Путин действа като алфамъжкар в глутница или пък в затворено мъжко общество, тип казарма, затвор или манастир, в което, ако водачът покаже диалогичност или направи стъпка назад, това се тълкува като слабост. Затова и е безсмислено да се очаква промяна в политиката на Кремъл.

– Не бих искал да етикетирам и анализирам президента Путин, но ако подобна линия на мислене е вярна, тя не би довела до нищо добро. От падането на Берлинската стена до днес всички се надяват, че отношенията с Русия могат само да бъдат подобрявани. За съжаление сега имаме съвсем различна ситуация и ние сме притеснени докъде биха могли да стигнат нещата. Ако влезем в спирала на санкции, това няма да е от полза за никого. Всички ще пострадат.

– Имате ли конкретни идеи за действия или визита в Украйна?

– Много би ми се искало, но в момента има други неотложни задачи, пък и хоризонтът на служебния кабинет не е толкова голям. Предстои среща на НАТО, Общо събрание на ООН, неформална среща на външните министри на ЕС, Европейски съвет. Това са ангажименти, които са достатъчно тежки, затова няма и как в рамките на този кратък мандат да мислим за други посещения.

 
 
Коментарите са изключени за Даниел Митов пред 24 часа: Не съм човек на САЩ, никога не съм работил за тайни служби