Частният държавен космос

| от |

pict

Три старта, и нито един от тях не е осъществен от трите „класически” космически агенции – това са резултатите от първите десет дни на 2014 г. Сезонът на полетите откриха Индия и две „частни компании” – „SpaceX” и „Orbitsl Corp”.

Макар търговския дял в космическата сфера, по-специално в областта на стартовете, непрекъснато да расте, най-вероятно, бъдещето на частните космически агенция засега лежи повече в сътрудничеството с държавните компании.

Най-реалистичната услуга за широкия потребител през следващите десетилетия могат да станат суборбиталните полети – „скок” над 100 км и връщане обратно. С цена от няколко десетки хиляди долара тези полети са, макар и скъпо, но сравнително масово удоволствие.

Пътят към „голямата” космонавтика е нещо друго. Тук, очевидно, още дълго време, интересите на частните играчи ще се определят от политиката на националните космически агенции. Именно те могат да си позволят дълго време да влагат средства в отрасъл, който не води до незабавна възвръщаемост и поставя високи изисквания за сигурност.

Днес областта на работа на частниците е ограничена от Международната космическа станция, която се управлява от държавните космически агенции. Станцията предизвика и продължава да предизвиква активна критика, но да се откаже от нея и от пилотираните космически полети като цяло, изглежда, никой не планира.

Частните компании в този сектор се опитват да привлекат НАСА, в рамките на програмите COTS (Commercial Orbital Transportation Services) за доставка на товари и CCDev (Commercial Crew Development) – за транспортиране на астронавти до станцията. Перспективите тук се определят от сегашната станция, която, както стана известно преди няколко дни, НАСА ще продължи да поддържа най-малко още десет години.

А на 9 януари във Вашингтон започна срещата на ръководителите на космическите агенции в света, на която ще се говори за пилотираните космически полети и бъдещите космически станции, може би, извън пределите на ниската околоземна орбита. Въпреки че е малко вероятно, на тази среща да бъде взето съдбоносно решение, в хода на тези дискусии все пак се формира план за по-нататъшни действия, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Частният държавен космос