Бразилската афера на Сименс

| от |

Все по-силно се размирисва в аферата с метрополитените в Бразилия и Сао Пауло. И все повече политици попадат в полезрението на следователите. Нищо добро не вещае скандлът и за германския концерн Сименс, предава Дойче веле.

В тайна банкова сметка на Адилсон Примо в Люксембург са били преведени 6 милиона евро. За да бъдат проучени информациите за съмнителни банкови транзакции след напускането от него на шефския пост в Сименс, бившият директор за Бразилия на концерна трябва да разкрие всички движения по банковите си сметки. Това реши бразилски съд. През октомври 2011 г. Примо беше уволнен от Сименс след като вътрешно разследване установи въпросните парични трансфери в Люксембург, извършени през 2007 година. Притежателка на банковата сметка е компания, в която Примо има участие.

20110801180106

Името на бившия шеф на Сименс-Бразилия изскочи в хода на друго разследване за раздавани подкупи срещу договори за разширяване на метрото в столицата Бразилия. Не е ясно, дали Примо е пряко замесен в тази корупционна афера. Засега той не е обвиняем.

Междувременно аферата все повече заприличва на вътрешнополитически спектакъл, предизвикал безпрецедентна криза между управляващата Работническа партия и опозиционната Социалдеморатическа партия PSDB. Всичко се основава на два анонимни документа, които вече са предадени на полицията, съдържащи имена на политици от различни партии, и най-много от PSDB, замесени в афери с подкупи. Предполага се, че тези документи са били предоставени на властите от бившия мениджър в Сименс-Бразилия Евертон Райнхаймер, работил в компанията до 2007 година. Според някои информации сега той се е поставил в услуга на властите и им сътрудничи. Самият Райнхаймер отрича да е автор на списъците с имената на корумпираните политици.

Министърът-„манипулатор“

cardozo

За раздухването на скандала опозицията вини правосъдния министър Жозе Едуардо Кардозо от управляващата Работническа партия, получил въпросните анонимни писания от свой съпартиец. От PSDB обвиняват Кардозо, че е предал на следствието фалшива информация с цел да дискредитира политическите си противници. Според опозицията управляващите се опитват да отклонят общественото внимание от друг голям корупционен скандал с раздаването на подкупи от първото правителство на бившия президент Лула да Силва. По-рано през годината редица политици от Работническата партия получиха ефективни присъди по това корупционно дело, наречено от медиите в Бразилия „Процесът на века“. Социадемократическата опозиция внесе жалба срещу Кардозо в етичната комисия и поиска неговата оставка. Той отхвърли обвиненията и обеща да заведе дело за клевета.

Допълнителен заряд в спора между двете основни партии внасят предстоящите догодина избори за президент и губернатори. Тогава се очаква да започне и процесът за сключването на таен картел между германския концерн Сименс, френския Alstom, испанския CAF и канадския Bombardier. Те са подозирани, че са договорили помежду си цените на сделките за метрополитените в Сао Пауло и столицата Бразилия. Германският концерн сам подаде сигнал за съществуването на картела за да се предпази от съдебно преследване по случая.

В по-новата си фирмена история Сименс на няколко пъти беше замесван в корупционни афери. През есента на 2006 година избухна скандалът около плащаните от фирмата огромни подкупи. Тогава беше сменено цялото фирмено ръководство, а концернът трябваше да плати глоба от 201 млн. евро. През януари 2007 година фирмата понесе още един тежък удар – заради тайни договорки на цени тя беше санкционирана от Брюксел със сумата от 400 млн. евро.

 
 
Коментарите са изключени за Бразилската афера на Сименс