Бразилия и Полша на финала на световното по волейбол

Световният шампион Бразилия победи много трудно състава на Франция с 3:2 гейма (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12) в първия полуфинал на световното първенство и за 4-ти пореден път ще играе в мача за златните медали. В зала „Сподек“ в Катовице двата тима направиха един невероятен мач, в който по-големият опит на бразилците в края си каза думата и те триумфираха в тайбрека.

През първата част започна добре за Бразилия, като играта на основния нападател на „петлите“ Антонен Рузие не вървеше и той бе хванат няколко пъти от блокадата на южноамериканците. Волейболистите на Бернардо Резендеимаха сериозна преднина почти през цялото време и съвсем спокойно затвориха гейма при 25:18.

Във втората част селекционерът на французите Лоран Тийереагира като замени Рузие с Мори Сидибе и това даде резултат. Франция на няколко пъти повеждаше с 2-3 точки, бразилците изравняваха, но след блокаут на Нгапет геймът приключи 25:23.

Франзуците като че ли пропуснаха шанса си в края на третата част, в която двата отбора играеха точка за точка почти до края. При 24:23 за Бразилия Франция имаше възможност да изравни при контра на Нгапет, който обаче прати топката в аут и подари гейма на „кариоките“ – 25:23.

В четвъртата част отново играчите на Франция успяха да поведат с няколко точки в средата на гейма, като отново бразилците успяха да изравнят при 19:19. Лоран Тийе отново предприе смяна, като замени Кевин Тийе с Никола Марешал, а резултатът в геймовете бе изравнен след 25:22 за Франция.

В реващата пета част обаче силите на французите стигнаха само до 8:9. Още в самото начало бразилците поведоха с 2 точки, а при 8:6 дойде и смяната на полетата. На няколко пъти Нгапет, Марешал и Сидибе не успяха да отиграят, а от това се възползва резервата Леандро Висото, който направи няколко контри и докара резултата до 13:9. След това бразилците спокойно приключиха тайбрека с 15:12, а с това и мача с 3:2.

Най-резултатен в двубоя бе Лукарели с 22 точки, а Уолъс добави 17. За Франция с най-много точки е Нгапет21, а Кевин Тийе реализира 13.

Отборът на Полша се класира също за финала, след като във втория полуфинал победи състава на Германия с 3:1 гейма (26:24, 28:26, 23:25, 25:21). Победата, за радост на над 11 хиляди по трибуните в зала „Сподек“ в Катовице, дойде със сериозна съдийска помощ, като още в началните разигравания реферът Юрай Мокри от Словакия ясно показа на Витал Хайнен и неговите състезатели кой отбор е домакин на първенството. Така Полша се класира за 3-ти път на финал на шампионата на Планетата след Мексико 1974 (златен медал) и Япония 2002 (сребърен медал).

В първата част и двата тима заложиха на силен начален удар, като никой не успя да вземе превес в началото. Едва в средата на гейма германците дръпнаха с 2-3 точки, но домакините реагираха и успяха да изравнят, а след това и да стигнат до успеха драматично с 26:24.

Във втория гейм поляците поведоха още в самато начало, като разликата на моменти бе 5 точки. Едва в края на тази част, при 20:15 за Полша, Германия се разигра, а нова серия на Грьозер от сервис докара нещата до 21 равни. След успешни атаки от двете страни на мрежата германците стигнаха до геймбол при 24:23. Последва контра на Макс Гюнтор за 25:23, но отново се намеси съдията Юрай Мокри от Словакия, който спаси поляците. Той отсъди „бъркана топка“ на Гюнтор и не разреши на Хайнен и щаба му да ползват видеоповторение. На телевизионното повторение обаче ясно се видя, че Гюнтор е играл правилно с топката. След няколко разигравания и 3 пропуснати възможности за изравняване от страна на Германия, Полша спечели с 28:26.

В третия гейм поляците явно очакваха мачът само да се доиграе, набързо поведоха с 5 точки – 10:5. Германците обаче успяха да изравнят при 11:11 и 15:15, а дори и да поведат при 19:17. Селекционерът на Полша Стефан Антига направи първата си смяна – Кубияк се появи на мястото на Михал Винярски и домакините изравниха при 21-та точка. Двта отбора показаха нерви и заиграха точка за точка до 23:23, а Германия отново стигна до геймбол. Този път и Юрай Мокри не успя да помогне на домакините и те загубиха гейма – 23:25.

В четвъртата част Кубияк остана на полето за Полша, а Шьопс се появи в игра за сметка на Грьозер. Това не промени много играта и на двата тима и те отново се „захапаха“ точка за точка до 10:10, след което отново се намеси Юрай Мокри. Двоен удар и жълт картон на Кампа. Последва ас на Влазли, който обаче не отказа германците, а ги амбицира и те изравниха при 13:13 и 16:16. След това обаче „бяло-червените“ взеха сериозен аванс с 21:18, а след това и с 23:19. Геймът приключи при 25:21 за радост на цяла Полша.

Така Полша ще може да си върне на Бразилия в утрешния финал за унизителната загуба с 0:3 (12,22,17) на финала на световното първенство в Япония през 2006-та година.

Коментарите са изключени за Бразилия и Полша на финала на световното по волейбол