Бон – столица на салафизма?

| от |

Близо 450 радикални ислямисти от Германия са заминали на джихад в Сирия. Поне десет процента от тях са от Бон. Защо точно Бон стана център на краен ислямизъм? Отговор на този въпрос търси Матиас фон Хайн за Дойче веле.

Повечето хора свързват бившата столица Бон с романтиката на Рейн, с Бетовеновия фестивал или с карнавала. В последно време обаче медиите все повече свързват този уютно-тих град с понятия като салафизъм, ислямизъм, тероризъм и джихад. Пред районния съд в Дюселдорф например е изправен гражданин от Бон, който е приел исляма. Той е обвинен за опита за бомбен атентат на гарата в Бон.

Журналистът от „Бонер Генераланцайгер“ Франк Валендер от години се занимава с темата за ислямския тероризъм в Бон. Той припомня случая с бонския джихадист Бекай Харах, който беше убит в Афганистан през 2010 година. Преди това Харах беше поствал видеоклипове в прослава на джихада. Двама други бонски джихадисти, братята Ясин и Монир Шука, призоваваха към атентати в Германия, във видеоклип, заснет от тях в граничния регион между Пакистан и Афганистан.

Малко предистория

Пълномощничката по интеграционните въпроси на град Бон Колета Манеман е сериозно загрижена от факта, че Бон явно се е превърнал в център на радикален салафизъм. Тревогите й са породени от радикализирането на все повече младежи, но и от надигащата се ислямофобия. В тази връзка тя припомня част от историята на Бон: по времето, когато градът беше столица на Федералната република, в него се появиха много арабски джамии. Посланиците на арабските държави тогава много настоявали техните служители да разполагат с достатъчно молитвени домове. Част от тези джамии, поне временно, са ставали средища на радикално настроени мюсюлмани. В доклад на полицията в Бон се казва, че ислямистите в града са добре омрежени помежду си.

Арабският език звучи по улиците на квартала Бад Годесберг почти толкова често, колкото и немският. Затова градът е станал притегателен център и за голям брой арабски граждани, които пристигат в Бон на лечение. За съжаление обаче, той е притегателен център и за радикални ислямисти – тенденцита се засилва особено след 2005 година насам, когато бяха закрити няколко ислямистки средища в Хамбург и Улм.

Обликът на Бад Годесберг междувременно е почти изцяло арабски – накъдето и да се обърне човек ще види арабски ресторанти и магазини, арабски реклами, агенции за недвижими имоти, предлагащи мебелирани жилища за арабски клиенти, забулени от глава до пети жени в черно и магазини за съответното „ислямско облекло“.

Прословутата академията „Крал Фахд“

В южната част на Бад Годесберг се намира и скандално известната Академия „Крал Фахд“, която е построена с дарение на краля на Саудитска Арабия. Сградата, която външно наподобява джамия, е била училище за децата на саудитските дипломати от времето, когато Бон е бил столица на Германия. Всъщност там и до ден-днешен се учи, но какво точно? От доста време насам експертите свързват академията с радикалния салафизъм.

През 2003 година тя попадна в полезрението на германската Службата за защита на конституцията, след като стана известно, че един от преподавателите отправял призиви за „свещена война“. Германските училищни власти освен това установиха, че в някои класове учениците имали само по един час немски език седмично. Властите подложиха на проверка и учебниците. „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ тогава писа, че някои от тях съдържат апели за „борба срещу неверниците“, както и обещания за райски възнаграждения на онези, които загинат „в името на исляма“.

Оказало се още, че училището, в което би трябвало да се учат само децата на дипломатите, живеещи временно в Германия, за които германската държава е разрешавала да учат по чужди образователни програми, се посещава и от деца на родители-мюсюлмани, които имат постоянно местожителство в Германия.

Това са по правило деца от крайно религиозни семейства, които са искали да ги възпитават строго консервативно и да ги предпазят от западните влияния. Такива семейства и до днес има в Бон. Само че техните деца вече са принудени да посещават редовни германски училища. Тази промяна се наложи в резултат на скандала от 2003 година. Тогава беше уволнен и директорът на Академията „Фахд“, а контролът на германските училищни власти над учебните съдържания и програми беше затегнат.

 
 
Коментарите са изключени за Бон – столица на салафизма?