Блумбърг: Меркел е готова на дълга игра с Путин

| от |

Статията на 43-годишния руския журналист Леонид Бершидски, който е един от създателите на либералния руски в. „Ведомости“ и на руското издание на „Форбс“, е публикувана от агенция Блумбърг

Наскоро написах статия, че високомерното отношение към президента Владимир Путин на срещата на страните от Г-20, бе детинщина, която има обратен ефект. Знаех, че ще последва реакция. Получих десетки съобщения, че Путин заслужава такова отношение, а авторите като в един глас ме обвиниха, че аз съм се застъпвал за умиротворяване.

Имаше и писма от хора, които бяха съгласни с мен, но поради неверни причини: тези автори смятат, че Путин води праведна политика срещу американския империализъм.

Като етнически руснак, който обаче заради политика на Путин не вижда бъдеще за себе в Русия, аз възприех тези съобщения със сърцето си. Аз искам режимът на Путин да падне, а на негово място да дойде либерална и просто европейска власт, която ще тласне Русия по пътя на сближаване с Евросъюза. Аз не поощрявам действията на Путин в Украйна, които започнаха с анексирането на Крим и продължават с подкрепата на сепаратистите в Донецк и Украйна.

И въпреки това тровенето и очернянето на Путин са неправилни.

Така мисли и германската канцлерка Ангела Меркел, която на срещата на Г-20 проведе най-дългата среща с руския президент.

Тя изнесе лекция в Сидни, представяйки в подробности стратегията на Запада спрямо Путин. Меркел се намира в уникално положение: над половината от живота си тя е прекарала в комунистическата Източна Германия, която е била контролирана от колеги на Путин в КГБ и от управляващата съветски върхушка. В нападението на Путин срещу Украйна тя вижда връщане към силовата тактика от съветски образец. И предложената от Меркел стратегия се основава на собствения й опит.

Тя смята, че дори малките конфликти могат да доведат до големи последици. Затова от миналото правим извода, че въпросният конфликт не може да бъде разрешен чрез военни средства, защото това ще ни доведе до въоръжен конфликт с Русия, а и този конфликт едва ли ще се ограничи в тесните географски граници. От друга страна, фактът, че не може да го разрешим с военни средства, изобщо не означава, че той изобщо не може да бъде разрешен.

Тогава с какви възможности разполагаме? Имаме примерно икономическа мощ. От нас се изисква съгласие за понасянето на определени щети, но на мен ми се струва, че именно икономическата мощ е една от нашите най-силни страни. Западните държави и аз смятам, че ние трябва да я използваме, макар и не като самоцел. Въпросът е колко дълго ще се наложи да чакаме, докато тези мерки дадат резултат. Моят опит от Германската демократична република показва, че не трябва бързо да се губи надежда. Ние 40 години слушахме радиопредавания за приближаващия крах на ГДР и това наистина се случи след 40 години, когато всички вече бяха загубили надежда.

С други думи Меркел се надява, че икономическият натиск от страна на Запада ще накара режимът на Путин да отстъпи, а може и да го срине, както стана със Съветския съюз. Ето защо вярата на канцлерката в санкциите е непоколебима. И именно по тази причина руският премиер Дмитрий Медведев и външният министър Сергей Лавров грешат с тезата си, че икономическите мерки срещу Русия няма да се запазят дълго.

При такава перспектива западните лидери смятат, че са прави да наскърбяват Путин. Това е популярно от политическа гледна точка и в крайна сметка след 40 години други президенти и премиери ще съберат плодовете от тази победа.

Но Меркел не мисли така. Тя е готова с часове да разговаря с Путин. Нейното отношение показва, че тя е усвоила уроците на историята. В лекцията си Меркел заяви, че Първата световна война е пламнала заради „дефицита на общуване между върхушките на почти всички европейски държави“.

Очаквания на Меркел се базират на уроците от историята. Но светът и Русия след краха на Съветския съюз силно са се променили. Руската икономика вече не страда от централизирано планиране и тя не е обременена от надпревара във въоръжаването. Нефтените цени едва ли ще паднат до 10 долара за барел, както бе през 1986 година (по сегашни цени това са 22 долара). Напълно възможно е догодина те да започнат да се качват. Освен това днешните западни санкции няма да изолират толкова силно Русия в сравнение със санкциите срещу Съветския съюз. Светът днес е по-различен и такива големи развиващи се държави като Китай, Индия и Бразилия все така искат да сътрудничат с Путин. При такива условия добре известната способност на руснаците да се примиряват с трудностите и несгодите в името на съмнителни идеали може да позволи на Путин да се задържи на власт много дълго време. Това са лоши изводи за украинците и за онези руснаци, които смятат, че Путин води Русия в погрешна посока. Те не трябва да чакат 40 години.

Решимостта на Меркел да бъде упорита и да държи на своето означава, че западните лидери няма да успеят бързо да разрешат украинската криза. Затова очернянето на Путин е контрапродуктивно. Не е изключено в бъдеще да бъдем изправени пред по-сериозни кризи, а пътищата за разрешаването им да бъдат все така ограничени както сега. По тази причина Меркел води уважителен, макар и напрегнат диалог с агресора, търсейки възможности за нещо, което ще даде по-бърз резултат от икономическия натиск.

Това е истинско лидерство. А насмешките и гаврите са просто евтино политиканстване. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Блумбърг: Меркел е готова на дълга игра с Путин