Благо с гол, Бандата и Божинов играха при успех на Партизан

| от chronicle.bg |

Благой Георгиев вкара първия гол при победата на Рубин Казан с 2:0 у дома срещу Сион в среща от група „В“ на турнира Лига Европа.

Бившият български национал беше титуляр и остана на терана през всичките 90 минути на двубоя. В 72-ата минута Георгиев се разписа с удар от дистанция.

В 34-ата минута швейцарците останаха с 10 души на тежкия терен в Казан, след като Бирама Ндоейе получи втори жълт и съответно червен картон.

В последните секунди на двубоя резервата Динияр Биляледтинов асистира на Марко Девич и той реализира второто попадение в полза на руския отбор.

Иван Бандаловски беше титуляр за Партизан Белград при победата с 2:1 като гост срещу АЗ Алкмаар в мач от група „L“ на турнира Лига Европа.

Бандаловски беше на терена през целия двубой, а в 27-ата минута получи жълт картон.

Другият българин в сръбския отбор Валери Божинов остана резерва, като влезе в игра пет минути преди края на редовното време, заменяйки Никола Нинкович.

Давни Дос Сантос изведе АЗ напред в резултата три минути след почивката, но голове на Абубакар Омаро и Андрия Живкович в 65-ата и в 89-ата минути донесоха успеха в полза на сърбите.

След тази победа Партизан има актив от 9 точки на второ място в групата. В другата среща от тази група Атлетик Билбао победи с 3:2 като гост срещу Аугсбург и си осигури класиране за фазата на директните елиминации. Баските са с 12 точки на първа позиция.

Ливърпул, Тотнъм, Шалке и Лацио също спечелиха квоти за 1/16-финалите на турнира.

Ливърпул стигна до обрат и победа с 2:1 над Бордо благодарение на голове на Джеймс Милнър от дузпа в 38-та минута и Кристиян Бентеке в 45-ата. Пет минути преди попадението на Милнър, Анри Салве даде преднина гостите от Франция, които обаче не удържаха натиска.

Тотнъм надви с 1:0 Карабах с късен гол на английския национал Хари Кейн, който изкачи отбора си до върха в група „J“. Втори с три пункта пасив в отборът на Андерлехт, който се наложи с 2:0 над Монако и измести французите от тяхната позиция.

Италианският Лацио надви с 2:1 миналогодишния финалист Днипро и елиминира украинците от надпреварата. Римските „орли“ поведоха чрез Антонио Кандрева в четвъртата минута на срещата, а Бруно Гама изравни за Днипро в 65-ата.

Равенството обаче не се задържа дълго, защото само три минути по-късно Марко Пароло даде отново аванс на домакините, а Филип Джорджевич реши изхода от мача в добавеното време. Лацио е сигурен първенец в група „G“, a Сент Етиен спечели втората квота за елиминациите след равенство 1:1 в Розенборг.

Междувременно, Шалке и Спарта Прага излязоха от група „К“, след като германците надвиха с 1:0 АПОЕЛ Никозия, а чехите се наложиха със същия резултат срещу Астерас. Шалке има аванс от две точки срещу Спарта Прага, като в последния ден от груповата фаза лидерите в групата ще разменят своите противници.

Най-доброто от киното на 2017 досега

Първата половина на 2017-та мина и е време да направим равносметка какво хубаво ни поднесе киноиндустрията за този период.

Преди време ви показахме най-добрите сериали за първото полугодие на 2017-та, а сега ще направим подбор на най-доброто от широкия екран. Немалко от хитовете досега изненадаха аудиторията. Някои от тях са създадени от млади екип, а сюжетите им впечатляват със своята  зрялост.

Сред оглавяващите  класацията заглавия има както традиционните блокбъстъри, които са гарант за  възвращаемост на бюджета,  така и елитарни продукции,  засягащи типичните за европейското кино теми.

Най-добре сами вижте (в галерията горе) най-успешните филми на 2017-та досега.

Мадрид поиска на заем от Париж името „Град на любовта“

| от chronicle.bg, По БТА |

Мадрид, където хората с различна сексуална ориентация празнуват цяла седмица с Уърлдпрайд, поиска от Париж на заем името „Град на любовта“ и го получи, съобщи АФП. Кметът на Париж Ан Идалго отговори утвърдително на искането на мадридчани.

Жители на Мадрид се обърнаха с това искане към Града на светлината във видео, разпространено от кметството в социалните мрежи, с подкрепата на кмета Мануела Кармена. „Ти винаги си бил град на влюбените . . . Искам да те помоля да ни дадеш на заем името си и да стана Мадрид, столица на любовта“ – казват различни хора във видеото.

„Няма значение кого обичаш, Мадрид те обича, искаш ли да ни дадеш на заем това красиво име, което ти принадлежи – столица на любовта?“ – пита накрая Мануела Кармена.

„Скъпа Мануела Кармена, скъпи приятели на Мадрид, Париж Ви обича и споделя с вас името град на любовта“ – написа Ан Идалго в Туитър.

Испанската столица от петък е изпъстрена със знамена с цветовете на дъгата за 8-дневния празник на гей гордостта. Той ще приключи в събота с голям парад.

Пилар Абел не искала наследството на Салвадор Дали

| от chronicle.bg, по БТА |

Испанката Пилар Абел, която иска да бъде призната за дъщеря на прочутия художник сюрреалист Салвадор Дали, увери, че не иска да получи пари, а да разбере коя всъщност е тя, предаде Франс прес.

Мадридски съд постанови да бъдат ексхумирани тленните останки на художника 28 години след смъртта му, за да може чрез ДНК тестове да се установи дали е биологичен баща на Пилар Абел Мартинес, която живее в Жирона в Каталуния.

Фондацията „Салвадор Дали“ оповести, че ще представи иск срещу нареждането за ексхумация.

Пилар е сигурна, че нейната ДНК ще съвпадне с тази на починалия гений на сюрреализма. „Това ще ми донесе огромно облекчение – най-после ще знам коя всъщност съм аз и ще получа признание – каза тя. – Не се стремя да стана негова наследничка. Ако това се случи, толкова по-добре. Това обаче е последното, към което се стремя – на първо място е идентичността ми.“

Пилар от повече от десетилетие се опитва да докаже, че е дъщеря на Дали, починал през 1989 г. Според нея той е имал любовна връзка с майка й, която била икономка в дома на негови приятели в Кадакес. Дали често посещавал този дом. Майка й обаче се омъжила за друг мъж преди раждането й. „Когато бях 7-8-годишна, баба ми ми каза: ‘Знам, че не си дъщеря на сина ми, че баща ти е велик художник, но това не е причина да те обичам по-малко.’ Тогава тя ми спомена името му – Дали“, поясни Пилар.

Google Home задмина Amazon Alexa

В резултат на проведено проучване относно качествата на Google Home и Amazon Alexa, стана ясно, че въпреки че Amazon Alexa е доста по-популярен и по-добре продаван продукт, вероятността Google Home да отговори правилно на потребителските въпроси е шест пъти по-голяма.

Към момента Amazon Alexa има цели 70 процента от пазара на управляваните с глас домашни асистенти, но практическият тест показва нещата по-различно. В него Amazon Alexa и Google Home отговарят на 3000 въпроса. Едно от възможните обяснения е разликата в подхода на Google и Аmazon при захранването на асистентите си с информация.

Google използва базата данни Knowledge Graph, която се компилира от резултатите в търсачката на компанията за последните пет години. От своя страна, Amazon обикновено се позовава на информация от свои партньори.

Google Home се оказва и по-адекватен, когато става въпрос за прости команди с цифри.