България с първа победа на световното в Италия след тайбрек срещу Турция

| от |

Женският ни национален отбор по волейбол победи с 3:2 гейма (20:25, 25:23, 25:18, 25:27, 15:12) състава на Турция в „Палатриест“ на световното първенство в Италия.

За пореден път селекционерът на нашите националкиВладимир Кузюткин реши да изненада колегата си (в случая на наставника на Турция Масимо Барболини) с промяна в стартовия състав – Нася Димитрова започна вместо игралата срещу Сърбия Цвети Заркова. Останалите на полето бяхаЛора Китипова, Добриана Рабаджиева, Елица Василева, Страшимира Филипова, Емилия Николова и либеротоМария Филипова.

Мачът започна с 3 поредни точки за нашите след ас на Емилия Николова, блокада срещу родената в България Нериман Йозсой и грешка на туркините. Съперничките ни изравниха, а след това и поведоха след 2 блокади срещу Рабаджиева от зона 4. Нови грешки на нашите и 8:6 за Турция при първото техническо. При 11:9 Кузюткин направи двойна смяна – Диана Ненова замени Лора Китипова, а Елена Колева – Емилия Николова. Това не помогна много на нашата игра в атака и туркините имаха 3 точки повече при второто техническо. Китипова и Николова се върнаха на игрището и нашите изравниха при 17:17, въпреки прекъсването на Барболини. Последва обаче топка в аут на Рабаджиева от сервис и ас за туркините, които за капак направиха и блокада срещу Емилия Николова, за да си върнат комфортния аванс. До края разликата дори се увеличи и краят на тази част дойде при 25:20 за Турция.

Българките отново поведоха в началото на втория гейм с 5:2, но за пореден път показаха слаби нерви и непостоянство и туркините обърнаха резултата до 8:5. Диана Ненова вместо Лора Китипова, но сривът в играта на нашите продължи с пълна сила и при 10:5 Кузюткин взе прекъсване. Все пак след поредицата грешки се видя и светлина в тунела на моменти, защото успяхме да изравним при 15:15, а и да вземем с точка повече второто техническо. След две поредни блокади взехме още по-солиден аванс и при 19:16 Барболини взе почивка. България стигна до геймбол след грешка на Айдемир от сервис, а след това Страшимира Филипова пропусна идеална възможност да приключи гейма. След това обаче нашият капитан не сгреши на мрежата – 25:23 и 1:1.

Националките ни поведоха и в третия гейм, като при първото техническо имаха 2 точки повече – 8:6. Последваха две нови точки и смяна в турския отбор и прекъсване за Барболини. Българките заиграха по-спокойно и натрупаха още по-сериозен аванс – 13:8. Въпреки че туркините намалиха разликата, все пак имахме 2 точки аванс и при второто техническо. Три поредни блокади на Нася Димитрова, Добриана Рабаджиева и на Елица Василева и отново поведохме сериозно с 19:15. Нова наша блокада на Страшимира Филипова и ново прекъсване за Барболини и неговия щаб. Първата ни възможност да вземем третата част дойде при смазващото 24:18. След грешка на туркините – 25:18 и пълен обрат – 2:1 за България.

Четвъртата част започна точка за точка, а нашите пропуснаха шанс за контра при 5:5, а след грешки на съдиите в полза на туркините те имаха 2 точки повече при първото техническо и 3 при второто. Турция поведе с 18:14, но две наши поредни точки отново принудиха Барболини да ползва почивка. Блокада на Елица Василева и нова точка за България, а след нейна мощна контра изравнихме. Резултатът отново бе в полза на туркините след две техни добри атаки, а Филипова пропусна нова възможност за контра и изравняване. То обаче дойде при 22:22 и ново прекъсване за турския щаб; Нашите поведоха с 23:22 и бяха много близо до спечелването на мача. След може би най-дългото разиграване в мача резултатът отново бе изравнен. Драмата стана пълна при следващото разиграване – Сонсърма по нашата блокада в аут и противничките ни стигнаха до геймбол. Първата възможност отразихме, но туркините стигнаха до нов, отново отразен от нашите – 25:25. Едва при третата си възмозжонст те стигнаха до краен успех – 27:25 и нов тайбрек за България на световното.

В тайбрека двата тима се „захапаха“ и резултатът бе равен до 6:6, след което обаче туркините взеха аванс и смяната на игрищата дойде при 8:6 за тях. Отново изравнихме при 9:9, а след контра на Елица Василева поведохме с точка. След прекъсването за Барболини отново извадихме топката в защита, а Емилия Николова реализира за 11:9. Елена Колева се появи за блокада на мястото на Диана Ненова, а италианският наставник на Турция отново взе почивка при 13:11 за България. След мощна атака на Страшимира Филипова стигнахме до мачбол – 14:12, а след това Филипова довърши с контра туркините – 15:12 и първа победа за нашите на шампионата. / БНР

Коментарите са изключени за България с първа победа на световното в Италия след тайбрек срещу Турция