Австралийската среща на Г-20: Въпроси без отговори

| от |

Срещата на върха на лидерите на страните от Г-20 ще се проведе на 15-16 ноември в Бризбейн. Експерти смятат, че въпросите, които ще бъдат обсъдени на нея, отново ще останат без отговор.

Лидерите на страните от Г-20 ще се срещнат в неформална обстановка, за да обсъдят ситуацията в световната икономика. Г-20, въпреки консултативния характер на нейните решения, е много влиятелна на международната сцена. Страните-членки на тази организация, в която влиза и Русия, взети заедно представляват над 80% от световния БВП.

В същото време в Европа, въпреки оптимизма на политиците, стагнацията продължава: основните „двигатели“ на развитието на Стария свят – икономиките на Германия и Италия – през второто тримесечие на 2014 г. отново показаха спад. Подобно е и положението във Франция. Това, както и други фактори, доведоха до рязък спад на цените на нефта: цената на барел суров петрол марка „Brent“ падна до 80 долара, което е един от най-лошите показатели от 2009 г. насам.

Разбира се, световната общност трябва да разработи „пътна карта“ за излизане от тази ситуация, която, може би, носи на някого моментни геополитически ползи, но в дългосрочен план заплашва с катастрофални последици за всички, без изключение. Един от най-належащите проблеми е реформата на Международния валутен фонд. Решенията на МВФ са политизирани и се подчиняват на първо място на политическия елит на САЩ. Именно затова Вашингтон по всякакъв начин блокира отдавна назрелите реформи, каза руският анализатор Майкъл Хазин:

– През 2010 г. се появи идеята, че трябва да се създаде аналог на системата на Федералния резерв на САЩ, не национална, а световна. Тази идея се наричаше „Централна банка на централните банки“. И беше решено, че тази „Централна банка на централните банки“ ще бъде създадена въз основа на МВФ. Реалното изпълнение на тази идея ще стабилизира международната банкова система. Но това ще доведе и до факта, че Съединените щати ще загубят монопола на емитирането на глобална валута. В резултат на това на САЩ оставиха МВФ и Световната банка под свои контрол. И ако по-рано те ги използваха за това, да засилват експанзията на долара, то днес те използват МВФ, за да гарантират стабилността на собствените си финанси, въпреки световната финансова система.

При това, е очевидно, че изход от кризата може да се намери само като се отчитат нуждите на всички участници, а не на една конкретна държава.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Австралийската среща на Г-20: Въпроси без отговори