Аралско море е пресъхнало почти напълно

| от |

Снимки на НАСА показват, че Аралско море, което беше четвъртото по големина езеро в света, вече е пресъхнало почти напълно, съобщи в. „Индипендънт“.

Аралско море започва да се свива преди 50 години, когато водите на вливащите се в него реки са отклонени за напояване. Снимките от спътника „Тера“ на НАСА показват, че източната част от Южно Аралско море вече напълно е изсъхнала.

Серията кадри започва от 2000 г., когато езерото вече е нищожно в сравнение с това, което е било преди началото на напоителния проект през 60-те години на миналия век. Постепенно Северно Аралско море се отделя от Южно Аралско море, което пък се разделя на източна и западна част, а те са едва свързани в двата си края. Следващата година връзка между тях вече няма и източната част, макар и по-голяма по площ, бързо изчезва за няколко години. От 2009 г. до 2014 г., въпреки няколкото години с добри валежи, свиването продължава, докато тази година източният лоб изчезва напълно.

Междувременно останалата вода е замърсена с тор и пестициди и сега вятърът вдига замърсена прах от пресъхналото легло. През 2005 г. Казахстан построи язовир между Северно Аралско море и Южно Аралско море в опит да спаси част от езерото.

Промените са с много тежки последици за живеещите около Аралско море хора. Няколко общности се разпаднаха напълно. Заради намалялата вода зимите в района станаха по-студени, а летата – по-горещи и сухи.

С БТА