Ако ислямистите се сдобият с иприт

| от |

Зловещ сценарий: химически оръжия в ръцете на бойците от „Ислямска държава“. В Ирак те може и да са се сдобили с остатъчни количества химическо оръжие. Но както твърдят експерти, това не представлява сериозна заплаха.

„Ню Йорк таймс“ написа тези дни, че в разрушена фабрика за производство на химическо оръжие край Багдад вероятно има остатъчни количества зарин и иприт. Става дума за два бункера, в които по всяка вероятност се съхраняват известни количества гранати и ракетни бойни глави, твърди „Ню Йорк таймс“. Опасното в случая е, че въпросната фабрика се намира в район, който междувременно е под контрола на бойците от „Ислямска държава“. Експерти обаче уверяват, че тези остатъчни количества химически оръжия, които са още от времето на първата война в Персийския залив през 1980-те години, днес вече не са годни за воденето на война, предава Дойче Веле.

Какво казват експертите

В интервю за Дойче Веле токсикологът Ралф Трап припомня, че има два вида отровен газ – иприт и зарин. „На иракчаните винаги им е било много трудно да произведат зарин, който да е в състояние да се запази по-дълго време. Днес знаем, че химическите субстанции, използвани от Ирак, са били със сравнително кратък живот – под въздействието на топлината те бързо са се разпадали. А при този процес бойното вещество просто губи своите свойства“, разяснява експертът, който от 1998 до 2006 година е работил към Организацията за забрана на химическите оръжия.

И след процеса на разпадане остатъците от бойното вещество продължават да са силно отровни и могат да предизвикат сериозни наранявания при контакт с тях. Но толкова стари гранати със зарин не са годни за воденето на бойни действия, уверява експертът.

Съвсем друг е случаят при гранатите с иприт – те са много по-опасни. „Твърде вероятно е серните съединения в тези стари оръжия да са още активни. От Първата световна война знаем, че тази химическа субстанция е много стабилна и че дори в процес на разпад тя продължава да е много опасна“, обяснява токсикологът.

Ако допуснем, че ислямистите са се сдобили с гранати с иприт, теоретично те биха могли да ги използват в бойните действия. С това обаче те биха поели огромен риск, защото ипритът преминава през различни фази на разпад и с времето налягането в гранатата се повишава чувствително. Това означава, че може да се стигне до изтичане на газ, който да порази не противника, а боеца, боравещ с тези муниции.

Ако терористите поемат този риск, те биха могли да построят т.нар. „мръсна бомба“ – тоест, да предизвикат взривяване на тези муниции с помощта на някакъв конвенционален заряд. „Такива импровизирани оръжия нямат поразяващата мощ на оръжията, използвани от военните. Въпреки това обаче силата им не бива да се подценява. Още повече, че те могат да бъдат използвани срещу хора, които не разполагат с надеждни средства за самозащита при нападение с отровни вещества“, казва Ралф Трап.

Оливер Майер от германската фондация „Наука и политика“ пък предполага, че с времето надписите върху гранатите с иприт са били заличени – в процеса на корозия, например. В тази връзка експертът допуска, че ако терористите се сдобият с такива стари оръжия и решат да ги използват, най-вероятно те няма да знаят, че държат в ръцете си химическо оръжие. „Не съм убеден, че ислямистите ще разпознаят това оръжие като токсично“, казва експертът и посочва още един възможен сценарий: гранатите с иприт да бъдат използвани като един вид мини. „Но и в този случай не можем да сме сигурни дали терористите ще знаят предварително, че бомбите им имат не само експлозивно, но и токсично действие“, посочва Майер.

Ислямистите са страшни и без химическо оръжие

Накратко: експертите са единодушни, че ако ислямистите се сдобият с гранати с иприт, те биха могли да наранят сериозно или дори да убият отделни хора. Но е напълно сигурно, че тези гранати не могат да бъдат използвани като оръжие за масово унищожение.

„Остатъците от такова оръжие в Ирак са заплаха за отделни хора, но не и за цели армии“, казва и белгийският експерт по сигурността Жан Паскал Зандерс. „Джихадистите представляват заплаха, но не защото биха могли да се сдобият с химическо оръжие. Истинската опасност произтича от тяхната бруталност. Конвенционалните оръжия са им напълно достатъчни. И с тях те могат да всяват страх и ужас. И да постигат целите си“, допълва експертът.

 
 
Коментарите са изключени за Ако ислямистите се сдобият с иприт