АФП: Изборите в България не донесоха ясен резултат

| от |

България изглежда върви към нова политическа нестабилност след предсрочните избори, които трябваше да създадат третото правителство в страната за по-малко от две години, но не донесоха ясен резултат, пише Франс прес в кореспонденция от София.

Екзит половете поставят дясната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов на първо място, но само с 33,2% от гласовете и 90 места в 240-местния парламент, с 31 по-малко от необходимите за пълно мнозинство. На второ място са социалистите с 16,5% и 45 места, следвани от ДПС с 14,1% и 38 места. И двете партии подкрепиха предишното технократско правителство, което падна през юли.

Намалявайки броя на местата за големите партии и затруднявайки сформирането на правителство, четири други партии прескочиха 4%-та бариера за влизане в очертаващия се силно фрагментиран парламент. Новото правителство, ако допуснем, че бъде сформирано, ще има за основна задача да върне в релси най-бедната страна членка на ЕС.

Средната месечна заплата в страната със 7,4 милиона души население се равнява на 400 евро и седем години след присъединяването към ЕС всяко пето домакинство живее под прага на бедността. Икономическият растеж е слаб и има сериозно безпокойство за финансовата система в България, тъй като десетки хиляди клиенти на четвъртата по големина банка в страната не могат да изтеглят парите си от юни, защото банката е разследвана.

„Не трябва да има такава голяма разлика между нас и другите страни. България не трябва да бъде най-бедната страна, имаме ресурсите и капацитета. Това е работа на правителството“, казва пред Франс прес 87-годишната пенсионерка Радка Александрова след като гласува.

Господстващата представа, която подкопава вярата в демокрацията в бившата комунистическа страна и донесе критики от Брюксел, е, че тесен кръг от хора със силни връзки продължават да пълнят джобовете си и са над закона, отбелязва Франс прес.

Гневът срещу корупцията и бедността изригна в национални протести, по време на които няколко души се самозапалиха. Недоволството принуди бившия охранител Борисов да подаде оставка като премиер през февруари 2013 г.

Последвалото технократско правителство на социалистите не се справи по-добре. След 14 месеца на почти постоянни демонстрации то също се предаде през юли и освободи пътя за сегашните избори.

Според анализатора Васил Тончев, директор на Института „Сова Харис“, „единственото решение“ ще бъде нещо като широка коалиция, в която участват както партията на Борисов, така и социалистите заедно с няколко други партии. „Трябва да се вземат непопулярни решения. Общественото мнение ще приеме такова правителство с надеждата, че то може да стабилизира ситуацията. Трябва да се формира ясна програма за определен период от време. Това е единственият вариант. Всичко останало ще доведе до хаос“, казва Тончев.

Освен да даде тласък на икономиката и да се пребори с корупцията и организираната престъпност, новото правителство ще трябва да има балансирано поведение що се отнася до външните работи на София. От една страна България трябва да поддържа традиционно силните си връзки с Русия, която е източник не само на потребността на страната от газ, но и на туристи и инвеститори. В същото време обаче страната трябва да поддържа отношенията си и с Брюксел, който заедно с Вашингтон иска България да отслаби връзката си с Москва заради кризата в Украйна. Новият руски газопровод „Южен поток“ трябва да премине през България, но през месец юни, под западен натиск заради украинската криза, страната, която е и членка на НАТО, замрази строителството, припомня Франс прес./АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за АФП: Изборите в България не донесоха ясен резултат