7+7 тийн книги на седмицата

| от |

Книгите за тийнейджъри или така наречения и вече обособен жанр Y&A (young and adult) литературата има своите верни поклонници, при това не само сред младите хора. Този вид жанр има своите верни фенове и автори, които са истински рок-звезди и цяла индустрия, която работи само за тях.

Тук, нашият екип реши да селектира 7 превърнали се в култови серии или отделни Y&A романи и 7 нови, които всеки тийнейджър си заслужава да прочете.

Ето ги и тях!

Джон Грийн, „Вината в нашите звезди“

Последната издадена книга на Грийн разказваща историята на болните от рак Хейзъл Грейс и Огъстъс Уотърс, които се влюбват, се превръща в култова сред младото поколение още с излизането си. А Грийн е коронясан за царя на Y&A литературата. В момента Джон Грийн е най-продаваният автор у нас и е най-четеният автор в своя жанр.

Дж. К. Роулинг, „Хари Потър“ поредицата

Кой каквото иска да казва за „Хари Потър“, но това е книгата, която върна децата и тийнейджърите в книжарниците. Също така и родителите им. Хари Потър и неговите приключения вълнуваха няколко поколения от възрастни хора и деца и възпитаха много от тях.

Харпър Лий, „Да убиеш присмехулник“

Относно абсолютно култовата „Да убиеш присмехулник“ на Лий се зашумя отново покрай новата история за Скаут и баща й Атикус Финч, която вече излезе в САЩ. Най-големият проблем на американецът е, че новата книга коренно се различава от старата. Каквото и да говорят хората за Лий, „Да убиеш присмехулник“ е една абсолютна Y&A класика с прекрасен стил и история, която всеки заслужава да прочете.

Маркъс Зюсак, „Крадецът на книги“

„Крадецът на книги“ носи световна слава на младия Зюсак. Романът, който разказва за Втората световна война, но през очите на едно малко момиче и Смъртта, като основен разказвач е тъжна, трогателна и едно от нещата, които може да прочетете винаги и с удоволствие.

Джейн Остин, „Гордост и предразсъдъци“

Остин е не просто част от класическата литература. Тя е част от задължителната литература на подрастващите момичета. Всички романтични истории и най-важното – любимите романтични персонажи на хиляди момичета и жени по света, са базирани или вдъхновени от този нейн роман. Не случайно, това е един от любимите романи на Бела от „Здрач“ и не случайно великолепният Марк Дарси в „Дневникът на Бриджет Джоунс“ носи именно това име.

Сюзан Колинс, „Игрите на глада“

Някои наричат книгите „най-добрата анти-утопия от години насам“. Може би от времето на „451 градуса по Фаренхайт“. Колинс рисува един ужасен, тъжен свят, в който хората, които нямат привилегията да се родят в Столицата, трябва да пускат децата си на бой до смърт, за да заслужат най-обикновени битови удобства. За да помнят наказанието си, което идва заради бунт срещу системата, която ги измъчва. Колинс рисува един ужасяващ бъдещ свят, към който ние стремглаво се приближаваме.

Емил Конрад, „Нещата, на които не ни учат в училище“

Някои казват, че Емил Конрад всъщност не бил написал книга, а просто някакви си безмислици. Аз не мога да дам толкова точно определение на книга. Не мога да кажа дали нещо е добро, само защото е харесвано от масовата публика. Факт е, че Конрад накара хиляди тийнейджъри да се върнат в книжарниците. Не само това, но и да чакат с часове на опашка за него. И е факт, че книгата му е пълна със забавни неща, които винаги си искал и си знаел като си бил по-малък, но някак не си успял да формулираш. Дали това е роман? Истината е, че не ми пука. Само знам, че става за четене.

Рейнбоу Роуъл, „Елинор и Парк“

Не вярвах, че вече се пишат романи, които да се прочетат за един ден, но ето че Рейнбоу Роуъл го прави. Великолепният й стил се примесва умело с тази прекрасна романтична история, която всеки тийнейджър би обикнал. Освен това не случайно, тя е сред любимите нови автори на Джон Грийн.

Вероника Рот, „Дивергенти“

Рот е втората авторка с успешна анти-утопия. Макар тази да не е толкова добра като „Игрите на глада“, тъй като е писана наистина само за тийнейджъри, не е по-малко успешна. В света на по-младите, Рот е суперзвезда, а поредицата й за Трис, Фор и анти-утопичния свят, който разделя хората на касти, а тези които не са съгласни с нея – изхвърля и обрича на глад и мизерия, е онова, което тийнейджъри по цял свят обожават и искат да четат.

Сара Оклър, „Едно лято с 20 момчета“

Странно, но романът на Сара Оклър не е толкова популярен, колкото заслужава. Романът, който на пръв поглед изглежда като безбрежна тийн-история е история за порасването, смъртта, тъгата, болката, любовта и приятелството.

Лорън Оливър, „Моят Свети Валентин“

Лорън Оливър е по-известна с трилогията си „Делириум“, която трябваше да бъде превърната в сериал, който в последния момент беше спрян, но лично аз предпочитам този й роман. Y&A историята с фантастични елементи разказва за малкото перфектно момиче от перфектния град, чийто живот се променя, когато започва да изживява един и същи ден отново и отново и на финала винаги умира, за да се събуди отново в него. Историята, освен драматична и напрегната, е с готин смисъл и изключително подходяща за тийнейджърите.

Алън Брадли, „Сладкото на дъното на пая“

Алън Брадли е от Канада, но обича криминалните романи и винаги си е представял, че те трябва да се случват в Англия. Така в главата му се ражда Флавия де Лус – 12 годишно момиче, което живее в огромно имение в Англия в началото на XX век с разорения си баща и двете си злобни по-големи сестри. Флавия обича загадките и химията. Един ден тя намира умиращ човек в градината си и мистерията започва. Поредицата на Брадли е перфектна на развинтеното въображение на тийнейджърите и дори и за по-големите хора. От нея са издадени 4 романа у нас и много скоро се очаква сериал.

Ришел Мийд, „Академия за вампири“

Макар филмът да нямаше никакъв успех, вампирската поредица на Ришел Мийд е вампирската история, в която тийнейджърите се кълнат. Много по-заплетена и сложна от историята на „Здрач“ и с не толкова бавен и архаичен език, като „Дневниците на вампира“, шестологията на Мийд е перфектна за всеки любител на кръвопийците. Освен това, тази поредица има и spin-off версия – „Кръвни връзки“.

Рик Риърдън, „Пърси Джаксън и боговете на Олимп“

Имам няколко приятели тийнейджъри и за тях тази поредица е „новият Хари Потър“. Хари Потъра на тяхното поколение. Риърдън базира историята си на гръцката митология, но в модерни времена, като прави основния си персонаж – момче-герой и син на Посейдон. Оттам нататък историята на Пърси и неговите приятели e разделена в 5 основни книги и няколко подкниги и кратки истории.

 
 
Коментарите са изключени за 7+7 тийн книги на седмицата