12,4 млрд. лв. са потънали в сивата икономика за пет години

| от |

За петгодишния период – от 2008 до 2012 г., над 12,4 млрд. лв. са потънали в сивата икономика. Има нарастване на сивия сектор от 2007 до 2012 година. Това стана ясно от изследване на Българската стопанска камара (БСК), направено не върху социологически проучвания, а на базата на данни на НСИ и върху макроикономическата логика, че измененията в приходната част на бюджета следват промените в ръста на брутния вътрешен продукт (БВП). Сивият сектор е особен икономически звяр, който се увеличава или намалява в зависимост от условията, в които действа, заяви вчера изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.

Божидар-Данев

Ръстът на неформалната икономика през този период е средно 3,4% годишно, като най-голямо е увеличението през 2010 г. – с 5,1%, а най-малко е през 2008 г. – 0,1%. За периода 2008 – 2012 г. сивата икономика е нараснала рязко, като щетите, нанесени от нея, са за повече от 12,4 млрд. лева, обясни Данев. По неговите думи парите отиват най-вероятно за нови мощности, търговия с влияние и за социалното благополучие на придобилите ги по некоректен начин. Най-голям е делът на сивата икономика в строителството, търговията и туризма. Според Божидар Данев се наблюдава тревожната тенденция чистите компании да възлагат части от дейността си на фирми от сивия сектор.
За периода от 2007 до 2012 година БВП се е увеличил с 29% – от 65,185 млрд. лева до 77,582 млрд. лева. В същото време ръстът на данъчните приходи е само с 11%. На тази база е направена съпоставката и изчислението за потъналите в сивата икономика милиарди левове. По отношение на данъчните приходи за 2013 година Данев обяви, че се наблюдава подобряване на събираемостта на ДДС.

Същевременно от БСК цитираха данни от последния доклад на Главна дирекция „Заетост“ на ЕК, според който делът на сивата икономика у нас е 31,2 на сто от БВП за 2013 г., като по този показател страната ни е първенец в ЕС.

От БСК предлагат законови и организационни мерки за намаляване обема на сивата икономика. В Закона за ДДС да се въведе нов стандарт за възстановяване на данъка, в Закона за здравеопазването – корекции в процедурата за възстановяването на здравноосигурителните права. Сметната палата пък да направи проверка на осигурителните плащания. Трябва да има възможност за контрол и налагане на санкции за неправомерни действия на държавните и общинските структури, искат от камарата. Сред организационните мерки, които предлагат от БСК, е укрепване на аналитичното звено на НАП за откриване на укритите обороти, доходи, осигурителни плащания и други нарушения.

 
 
Коментарите са изключени за 12,4 млрд. лв. са потънали в сивата икономика за пет години