Време е космосът да бъде почистен

| от |

Човечеството успя да замърси не само Земята, но и космоса. Според специалисти, космическите отпадъци стават сериозен екологичен проблем. Той заплашва и самата планета, и перспективите за усвояване на пространството извън нея.

Сега на околоземна орбита се наброяват около 20 хиляди космически обекти с размер повече от 10 см. Общата им маса възлиза на около 5 хиляди тона. От тях около 1,100 са действащи спътници, останалите са отпадъци.

Например, за да излезе от строя спътник е достатъчно той да се сблъска с парченце с големи само 1 см. Нито една от съществуващите системи не е в състояние да засече такива дребни отпадъци. А това означава, че единственият начин за решаване на проблема е на околоземна орбита да бъде извършено генерално почистване. За сега не е създадена универсална технология, която би позволила да бъде извършено такова почистване, въпреки, че съществува дори Международен координационен комитет по космическите отпадъци, в който влизат повече от 10 национални и международни космически агенции, всяка от които заедно, или отделно разработва такива технологии. Съвместни изследвания провеждат Русия и САЩ, Русия и Япония, Япония и САЩ, Европейската аерокосмическа агенция.

Тези дни за намерението да бъде създаден нов космически апарат, предназначен за очистване на геостационарната орбита от неработещи спътници и ускорителни блокове заяви Руската космическа агенция. Работното наименование на бъдещия космически „чистач” е „Ликвидатор”. Този апарат има два варианта за решение на проблема: или да бъдат пренасочени събраните отпадъци на по-висока орбита, където те на никого няма да пречат, или да бъдат свалени от орбита и потопени в т.н. гробище на космически кораби. Това е район на Тихи океан близо до остров Рождество. „Роскосмос” предвижда да започне работи по проектиране на космическия чистач в 2018 година. Ето какво разказа ръководителят на научната програма Владимир Агапов:

– Предложени са много инженерни решения. И физическо прихващане на обектите, и извеждането им от орбита с използването на специални „буксири” и системи на електромагнитни кабели. Има предложения и за разполагане на мрежи да събиране на по-малки отпадъци. Но за сега всичко това са проекти. Колко скоро тези проекти ще бъдат реализирани зависи едновременно от няколко фактора. Първият – инженерен: необходимо е да бъдат създадени сложни системи. Вторият фактор – сигурността. Отпадъците трябва да бъдат премахнати по такъв начин, че да не бъдат засегнати работещите спътници. И накрая – юридическият фактор. Всеки елемент на техногенен обект в космоса принадлежи на някаква страна. А това означава, че ще бъде необходимо разрешение за неговото премахване…

Именно затова международното сътрудничество за решаване на този проблем за почистване на космоса от отпадъци е толкова важно.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Време е космосът да бъде почистен