В Танзания откриха най-древните фосили от отровни змии

| от |

Учени откриха най-древните фосили от отровни змии в Африка, които се срещат и днес, съобщи Сайънс дейли.

cobraoriginal

Новооткритите фосили свидетелстват, че отровни змии от семейство Аспидови (Elapidae), към което принадлежат кобри, крайтове и морски змии, са живели преди 25 милиона години в Африка.

Изследването е извършено от учени под ръководството на Джейкъб Маккартни от Колежа по остеопатична медицина към университета на Охайо. През последното десетилетие неговият екип изследвал района на езерото Руква в Танзания, за да опознае настъпващите с времето промени в околната среда в Източноафриканския рифт.

Змиите от семейство Аспидови принадлежат към по-голямата група Смокообразни. Открити са фосили от смокообразни на 50 милиона години. Не се очакваше обаче те да съставляват толкова голяма част от змиите в Африка преди 25 милиона години, тъй като по-късно стават доминантен вид в Европа и Северна Америка.

„През олигоцена преди 34 – 23 милиона години очаквахме да са доминиращи змиите от семейство Боидни, което включва бои и питони, поясни Маккартни. Те обикновено се крият, изчакват плячката си и я нападат от засада. На практика попаднахме на най-древните доказателства за съществуване на змии от това семейство в Африка.“ Новооткритият вид е кръстен Rukwanyoka holmani.

Учените обаче с изненада установили, че по онова време там е имало повече смокообразни, отколкото змии от семейство Боидни.

 
 
Коментарите са изключени за В Танзания откриха най-древните фосили от отровни змии