Спортната генетика в действие

| от |

4687867212_e09a1f2f3c_b

Вече няколко дни феновете на Зимните олимпийски игри в Сочи наблюдават ежедневните битки на най-силните хора в света.

Разбира се, зад тяхната сила стоят и годините тренировки, и хората, които са им помогали – треньори, лекари, масажисти. Но не трябва да се забравя и генетичната предразположеност, тази основна причина, благодарение на която се постигат изключителни резултати.

Директорът на учебно-научния център на Волжската академия на спорта в Казан, докторът на медицинските науки Илдус Ахметов отбеляза:

– За нас най-важното доказателство за това, че човек е талантлив, е спортният му успех – постижения не по-ниски от медалист на европейско, световно първенство или на Олимпийски игри. В този случай, неговия генотип е еталон за нас. И ние се опитваме да намерим причините, поради които той е постигнал такъв успех. След това, ние сравняваме неговата комбинация от гени с комбинацията от гени на по-младите спортисти, за да определим колко близо са те до генотипа на елитните спортисти и дали имат шанс да станат толкова успешни в спорта.

Спортната генетика стана популярна от 1998 г., когато беше открит първият ген, отговарящ за спортните качества, а след това бяха създадени лаборатории в Санкт Петербург и Москва. Илдус Ахметов се занимава със спортна генетика повече от 12 години. През това време, той и колегите му са събрали рекордна колекция от ДНК на 6000 спортисти от различни спортове и смятат, че 70% от най-високите постижения в индивидуалните спортове се определят от гените. Задълбочени изследвания в тази област провеждат много страни, но официално, с изключение на Китай, никой не избира селекцията на ниво национални отбори по този признак. Илдус Ахметов каза:

– Ние в научните среди общуваме с колеги от други страни. Съдейки по думите им, засега всичко, което правят те, е на ниво научни разработки. Това означава, че засега не се занимават с внедряването им, защото, първо, базата им на доказателства е ниска, и второ, селекцията на спортистите е много по-ниска, отколкото в Русия или Китай. Засега те правят само предпазливи стъпки в тази посока.

Русия, разбира се, е един от лидерите по отношение на практическото прилагане на такива изследвания. Миналата година Московският комитет на спорта със свои средства проведе мащабно изследване на млади спортисти. Въпреки че, самите младите спортисти, а по-скоро – техните родители, могат самостоятелно да проведат такова проучване. Това е много важно за някои родители, които имат безумната мечта да направят от детето си олимпийски шампион. Но хората трябва да разбират, че изводът на генетичния подбор не е присъда, твърди Илдус Ахметов:

– Спортната генетиката никога не прави резки заключения, тя само препоръчва на хората да се занимават с определен вид спорт.

Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Спортната генетика в действие