Ще ускори ли „катализаторът” на НАСА полетите до Луната?

| от |

9acd13-0101-011_3

НАСА разширява сътрудничеството с частни компании, като им предлага да създадат система за доставка и меко кацане с товари на Луната. Предполага се създаването на апарати за транспортиране на дребни и средни товари (до 500 килограма) на спътника на Земята.

На кандидатите за програмата по транспортиране до Луната (Lunar Cargo Transportation and Landing by Soft Touchdown, съкратено Lunar CATALYST, „Лунен катализатор”) им предлагат да изпратят в НАСА заявка с описание на полетния и кацащия апарат. Системата следва да бъде съвместима с достъпните на пазара ракети-носители.

Освен техническото описание на бъдещата система, заявката следва да съдържа информация за възможното комерсиализиране на тази технология. „Бизнес планът” трябва да включва възможни бъдещи мисии и клиенти, както и план за развитие. Крайният срок на заявките е 17 март, резултатите ще бъдат обявени през април. И след това вече през май НАСА ще сключва контрактите.

Контрактът не предвижда финансови операции. В текста на обявлението са изброени възможните форми на участието на НАСА: консултации на специалисти от НАСА, имайки предвид опита на лунните мисии, възможността да се използват изпитателните щандове, възможност за арендуване на оборудване, предоставяне на програмни разработки за конструиране и тестиране на кацащия апарат.

Интересен е обаче не само резултатът от конкурса, но и фактът, кой и каква печалба ще получи от овладяването на Луната. В съобщението на НАСА се набляга върху научно-проучвателните задачи. Изучаването на Луната и постепенното каталогизиране на нейните ресурси ще поиска систематични експедиции за вземане на проби, разгръщане на мрежа от наблюдателни станции, тестиране на перспективни технологии. С други думи, основни клиенти на победителите могат да станат държавни и научно-изследователски организации, заети в различни космически проекти.

Ако се допусне, че „лунната надпревара” ще увеличава обороти, към овладяването на нашия спътник ще се подключат и други страни. Всъщност самата програма се появи подозрителни скоро след успешното кацане там и първите седмици работа на „Нефритовия заек”. Китай демонстрира, че той сериозно ще спазва посочените в неговата програма срокове. И тогава протакането в лунния въпрос ще коства не само първенство в състезанието, а цяло едно небесно тяло.

Предпазливо, но все пак може да се каже, че названието „катализатор” ще се оправдае: от Луната така или иначе са заинтересовани мнозина – от космически ентусиасти до цели страни. А бизнес плановете за овладяване на Луната стават по този начин прогноза за най-близко бъдеще, пише Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Ще ускори ли „катализаторът” на НАСА полетите до Луната?