С велосипед по пътя на Берлинската стена и Желязната завеса

| от |

160-километрова велоалея се вие там, където някога се е издигала Берлинската стена. Михаел Крамър е един от създателите на този маршрут, който да учи младите и да припомня миналото на съвременниците на стената.

Михаел Крамър: “Дойдох в Берлин през 1963-та. Тази снимка е направена тогава. Стоях пред тези барикади зад стената и това беше първата снимка, която направих на тази забележителна ъглова сграда.”

Днес Михаел Крамър е евродепутат, но пак съдейства при обиколките край стената и разказва интересни факти.

Михаел Крамър: “Хората, които живеха тук, казваха: “Когато погледнехме през прозореца, главите ни бяха обърнати на Запад, а задните части – на Изток.”

Минало, което оживява, докато въртите педалите на велосипеда.

Михаел Крамър: “Тук имаше къщи, навсякъде. При построяването на стената хората са скачали от прозорците си, за да бягат на Запад, а полицаите са дебнели, за да ги уловят.”

Снимките от онези времена, дори и най-емблематичната, с войника, който бяга през телените заграждения на Запад, са непознати за някои от младите германци.

Аня Риемшнайдер: “По принцип не си давам сметка дали се намирам в Източна или в Западна Германия.”

Михаел Крамър: “О, аз винаги знам от коя страна на стената съм. Младите хора не държат на тези работи и мисля, че това е за добро. Не е необходимо да гледаме толкова много назад.”

Михаел Крамър се е вгледал достатъчно в миналото, за да го накара да работи повече за бъдещето. Така той не се ограничава до велосипедния маршрут за туристи от 160 километра край стената. Идеята му е да придаде нов, велосипеден смисъл на един много по-дълъг и пълен с възможности маршрут – този по линията на някогашната Желязна завеса, разделяла Източна и Западна Европа.

Дивият свят на пограничните райони се е запазил в продължение на десетилетия. А линията, която делеше Стария континент, сега може да го обедини по маршрут от Финландия до България.

Всъщност не само може, а вече го обединява. Постепенно и поетапно. По линията, известна на все повече велотуристи като Евровело 13. От Баренцово до Черно море. Своеобразният дефект на териториите с ограничен достъп от миналото се превръща в ефект. Затова наричат тези територии Зелен пояс. Той има какво да предложи – и като биоразнообразие, и като история. Велосипедните маршрути са най-добрия начин да се насладите на всичко това, убеден е Михеал Крамър.

Михаел Крамър, евродепутат, Европейска зелена партия: “Велосипедът ви дава свобода. С него сте достатъчно бързи, за да видите много неща и достатъчно бавни, за да им обърнете внимание.”

Още преди четири години, когато проектът за развитие на Евровело 13 беше одобрен, Михаел Крамър дойде в България, за да представи не само екологичните, но и икономическите му предимства.

Михаел Крамър: “По този път бързо може да се развие туризъм, защото инфраструктурата за велосипедния транспорт не е скъпа. Всичко зависи от политическата воля, най-вече на местно ниво.”

В България маршрутът преминава през Западна Стара планина, Краище, Осогово, Беласица, Славянка, Източни Родопи, Западни Родопи, Сакар и Странджа и стига до Черно море при Царево. В Сърбия Евровело 13 напредва със завидни темпове. А натътък, към Западна Европа, чакат хиляди километри – почти недокосната природа, запазени паметници от разделеното минало и гостоприемни хора, които могат да предложат подслон, храна и защо не – интересни спомени. Свободата на пътуването зависи само от това с колко време и с колко здрави крака разполага съответният велотурист.

БНТ/Милен Атанасов, Биляна Бонева

 
 
Коментарите са изключени за С велосипед по пътя на Берлинската стена и Желязната завеса