Руски „НОРД” може да полети на Марс

| от |

Curiosity-made image combined of 900 images

Разработка на руски учени участва в конкурса по оборудване на бъдещ марсоход, който провежда аерокосмическата агенция НАСА. Тези дни приемането на нови заявки беше прекратено. Сред приетите вече влезе приборът „НОРД”, създаден в московския Институт за космически изследвания (ИКИ). Той има шанс да полети към Червената планета на борда на новия марсоход в 2020 година.

Апаратът с условното наименование „Марс 2020” да голяма степен ще стане приемник на сегашния Curiosity. При това не само поради факта, че той заимствал ходовата част и редица възли, което рязко ще направи цялата конструкция по-евтина. Ще има и друга техника, тъй като пред апарата се поставят задачи на следващия етап на изследвания на планетата. Curiosity изясняваше дали там някога са могли да съществуват условия за живот на бактерии и получил утвърдителен отговор. А „Марс 2020” ще се заеме с издирването на самите бактерии или на следи от тях.

На борда на Curiosity сега работи руски неутронен детектор „ДАН”. Използвайки опита на разработването на този детектор, учени от ИКИ предложили да бъде установен на бъдещия марсоход по-универсалния инструмент „НОРД”, чийто принцип също е построен на ядрено-физически технологии.

„Марс 2020” също ще трябва да оцени, как обитателите на бъдещите селища биха могли да използват ресурсите на планетата. В тази връзка приборът „НОРД” ще посочи най-интересните места от гледна точка на минералния състав. След това марсоходът ще вземе проби от почвата и камъни. Тези образци „Марс 2020” ще носи със себе си няколко години и ще ги предаде на друг апарат, който към това време ща пристигне на планетата, разказва ученият Игор Митрофанов:

– Това ще бъде началото на програма по доставката на Земята на марсианска почва. „Марс 2020” ще събере образци от веществото за да може след това да пристигне в точката на срещата, където трябва да прилети апарат за етапа на връщане на почвата. Ще бъде извършено прехвърляне на товара, за да може след това образците с почва да бъдат доставени на Земята.

Този апарат ще трябва да стартира от Марс. По сложност това е много по-трудно, отколкото старт от Луната – трябва да бъде преодоляна твърде силната гравитация на планетата, за което ще бъде нужна мощна ракета.

Но доставянето на почва на Земята е задача за следващото десетилетие. За сега на дневен ред са резултатите от конкурса. От всички представени предложения по прибори, експертите от НАСА ще съставят различни комбинации за да се спрат на най-оптималния вариант за оборудване на марсохода. Ако руският „НОРД” издържи конкурсния подбор, както навремето това направи успешно „ДАН”, то след това за него предстоят изпитания в САЩ. За работа с прибора по време на изпитанията Институтът за космически изследвания подбрал съвместен руско-американски екип. Тази група от учени ще отговаря за прибора и по време на пребиваването му на Марс, пише Гласът на Русия.