„Нефритовият заек” – символ на Китай на Луната

| от |

China makes soft landing on moon.

Китай извърши нов технологичен пробив в космоса. Неговата програма за изследване на Луната за сега няма военна съставляваща част, но успехите в мирния космос имат „двойно дъно”. Така руски експерти в интервю за „Гласът на Русия коментираха началото на изучаване от китайския луноход „Нефритов заек” на повърхността на Луната.

През нощта на 14 декември луноходът благополучно се спусна от транспортната платформа на модула за кацане „Чанъе-3” след успешно прилуняване. Фотокамерите на „заека” заснеха първите метри движение и вече изпратиха тези снимки на Земята.

Това е изключително постижение на китайската космонавтика, смята експертът от Института за Далечния изток Александър Ларин:

– То свидетелства за това, че Китай направи скок в развитието на най-нови космически технологии. В света смятат, че Китай е способен само да копира чужди технологии, а не е способен на собствено научно-техническо творчество. Китайците доказаха, че това съвсем не е така. Може да се очаква, че в бъдеще Китай ще стане не само една от най-силните икономики, но и лидер на технологичния прогрес.

В усвояването на Луната, СССР и САЩ се състезаваха помежду си. Китай се стреми да прилича на тези две космически държави. За това заяви за „Гласът на Русия” експертът Александър Салицкий:
– На някои им се струва, че в това няма нищо ново – Луната вече беше посетена от съветски и американски космически апарати. Но от 1976 година, когато там работеше съветският „Луноход-2”, не е имало нищо подобно. Изминаха почти 40 години и китайците извършиха това, и то с технологии, които сами създадоха. Те показаха на всички, че могат да правят онова, което по-рано изглеждаше монопол на СССР и САЩ.

Кацането на Луната провокира публикации в западни медии за намерението на Китай да създаде там военна база. Политологът Владимир Евсеев смята, че това са измислици. Заедно с това той е убеден, че всеки пробив в космоса има „двойно предназначение”:

– Както обикновено, Китай работи в перспектива. Луната – това е перспектива и за сега обаче не виждам там китайците да имат военни цели. Но развитието на космическите технологии винаги води до развитие на бойни балистични ракети. Тук всичко е взаимно свързано, това са звена от една верига. Не вярвам, че някой може да се занимава с мирния космос и при това да не мисли за това, а може ли там да бъде разположено оръжие, как да се направи това, как да се води борба със спътниците. Винаги съм виждал второ дъно в космическите успехи на Китай.

За развитие на космическите програми, Китай го стимулира глобалното му съперничество със САЩ, смята Владимир Евсеев:

– Китай знае, че ако армията на САЩ бъде лишена от подкрепа от космоса, то ще изчезне нейното основно предимство. Става дума за блокиране на каналите за съобщения, на системите за насочване. Китай се готви за това много упорито и последователно и сигурно такива системи се създават.
Изследователската програма „Нефритов заек” е планирана за три месеца. Експертите я разглеждат като генерална подготовка за кацане на Луната в 2017 година на апарат, който ще се завърне на Земята с образци от почвата и други лунни материали.

 
 
Коментарите са изключени за „Нефритовият заек” – символ на Китай на Луната