Китай се стреми към ресурсите на Луната

| от |

Китай стъпка по стъпка се приближава към ресурсите на Луната. На дневен ред е отработването на технологии за завръщането на космическия апарат от лунна орбита на Земята.

За тази цел Китай до края на седмицата ще изстреля своя първа експериментална сонда, която трябва да облети Луната и да се върне на Земята.

Подобен експеримент по изучаване на Луната, Съветският съюз проведе още през 70-те години на миналия век. Китай върви по отъпкан път, но без това той не може да се включи в борбата за свое място на Луната и нейните ресурси, смята академикът от Руската академия за космонавтика Александър Железняков. Китай вече се научи да облита Луната и да спуска свой луноход на нейната повърхност. Сега той има намерение да доставя лунна почва на Земята:

– Набелязаният за края на октомври експериментален полет до Луната има ключово значение за осъществяването на този проект. Китай отработва прелитане от Земята към Луната, излизане на селеноцентрическа орбита, отлитане от нея и завръщане на Земята. Той има намерение на усвои и техниката на влизане в атмосферата от втора космическа скорост. Това е централната част на целия експеримент.

В случай на успех – а полетът към Луната и завръщането на апарата на Земята е планиран за 8 денонощия, Китай ще овладее пълната технологическа верига за полет на човек на Луната, отбеляза редакторът на списание „Авиопанорама“ Сергей Филипенков:

– Китайците ще повторят съветския опит и ще завършат с американския опит от 1969-1972 години, с кацане на китайски космонавт на Луната. Европа и САЩ усвояват астероиди и Марс, а Китай ще строи дълговременна база на Луната. След това изглежда той ще отправи и на Марс, той има такива планове. Но това ще стане вече в края на 21 век.

Съобщението за предстоящия полет на Китай към Луната се появи едновременно с получилия гласност план за усвояването на Луната от Русия. Експерти от Федералната космическа агенция на Русия смятат, че усвояването на Луната от руски изследователи трябва да се извършва като постепенно разширяване на инфраструктурата на предварително изучен плацдарм. Строителството на база на Луната предполага, изхождайки от условията на осветеност, на връзка със Земята и наличието на лунни природни ресурси. Най-доброто място за това е Южния полюс.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Китай се стреми към ресурсите на Луната