Какво работите? Робот ще се справи по-добре

| от chronicle.bg |

Стоите си на бюрото и скучаете. Работата изглежда скучна и монотонна, сякаш рОботите, а не работите… Ето тук някъде изниква въпросът: Дали робот можеше да свърши това по-добре?

Отговорът, за съжаление, е да.

Дебатът дали машините ще елиминират нуждата от човешка заетост вече не е просто академично бръщолевене. Според „Бостън Кънсълтинг Груп“ до 2025 година една четвърт от работните места ще бъдат заети от или по-умен софтуер или от роботи. Според изследване на Оксфордския университет, 35% от съществуващите работи във Великобритания са в риск от автоматизация през следващите 20 години.

Офис служителите, които извършват монотонна работа, като писане на доклади и създаване на таблици, лесно ще бъдат изместени от софтуер. Кои други служители ще бъдат заменени от машини?

BBC предлага няколко отговора. Вижте в галерията кои са те.

Шофьор на такси? Вече не

Шофьорите на такси по света вече се борят срещу Uber. Не това обаче е най-голямата опасност. Както казва предприемачът Травис Каланик, услугата ще стане далеч по-евтина, ако не плащате на „пича в колата“.

По-късно тази година по улиците на британския град Милтън Кийнс ще се движат превозни средства, които са изцяло автоматизирани. За целта британското правителство актуализира законодателството си за движение по пътищата.

Работник в завод

В Китай хората наистина създават роботи, които ще отнемат работата им. Първата фабрика, в която работят само роботи, вече съществува в Донгуан. В заводското градче вече 505 фабрики са инвестирали 4.2 милиарда юани в роботи, като целта им е да бъдат заместени 30 000 работници с роботи.

Журналисти

Да, и нашата песен е почти изпята. Ако наскоро сте чели корпоративните новини във Forbes или спортната секция на AP, то вече знаете, че и роботите се справят добре с работата. Вече има софтуерни продукти като Quill, които превръщат данните в разбираем текст.

Според Криситан Хамънд, учен от компанията Narrative Science, до 15 години 90 на 100 от новините ще бъдат написани от машина, което не означава, че 90% от журналистите ще изчезнат. Според него това означава по-скоро, че журналистите ще могат да разширят обхвата на заниманията си, докато машини вършат рутинната, неподлежаща на интерпретация работа.

Лекари?

Роботите може и да имат още много да „учат“, но са особено добри в ровенето из данни, за да намират възможни лечения за различни болести.
Суперкомпютърът на IBM Уотсън работи заедно с десетина болници в САЩ, за да даде съвет за най-доброто лечение на редица ракови заболявания. Използвайки специален софтуер, Уотсън може да открива и ранни форми на рак на кожата.

Освен това роботите от години помагат на лекарите в хирургията – там скоростта е от ключово значение, а роботите са способни да зашиват кръвоносни съдове много по-бързо от хората.

Искате ли коктейл?

Наскоро луксозният круизен кораб „Химнът на моретата“ предложи на гостите си роботизиран бар – Shakr Makr – машина, създадена в Масачузетския технологичен институт преди няколко години. Напитките могат да бъдат поръчвани с таблет, а клиентите не трябва да се ограничават в менюто – ако са достатъчно смели, могат да създадат собствен коктейл.

Роботизирана ръка смесва съставките и ги разлива в пластмасови чаши, за да се избегне разливането. Въпреки това според BBC приготвеният от истински барман коктейл е по-вкусен, защото в него се добавя винаги по нещо дребно и различно от бармана, което машината не може да направи. От екипа на медията са пробвали и двата варианта, предлагани на круизния кораб.

В изложените примери се виждат и възможностите, и ограниченията на роботизираните услуги. Всяка професия лесно може да бъде заменена – тираджии, хотелски служители, дори адвокати – всички те имат своите роботизирани версии и днес.

Това повдига въпроса какво ще правят хората, когато уменията им вече не е необходима. Според Мартин Форд, автор на книга за възхода на роботите, резултатът от роботизирането ще е масова безработица и икономически колапс, освен ако не направим радикални промени, като например да предлагаме на хората минимална заплата или друг гарантиран доход.

По-трудният въпрос е какво ще правят хората с цялото си свободно време?

Според някои, те ще прекарват повече време на плажа. Според други – те ще имат нужда да запасят човешкия досег на работното си място.

Снимки: Getty Images

 
 
Коментарите са изключени за Какво работите? Робот ще се справи по-добре