Изпитанието на индийския пилотиран космически кораб

| от |

9india-mars

Още тази година Индия планира да проведе изпитание в космоса на кораб за бъдещи пилотирани полети. Капсулата, произведена от индийското предприятие Hindustan Aeronautics Limited, ще излети през май или юни с помощта на ракетата-носител GSLV Mark III.

Но достатъчно ли е това за да стане Индия четвъртата страна, изпратила човек в космоса?

Миналата година Индия учуди всички с автоматичната си станция до Марс, а сега полека преминава към реализиране на първия си пилотиран проект. На 14 февруари Индийската организация за космически изследвания демонстрира командния модул на бъдещия космически кораб, който ще изведе в орбита първите индийски космонавти. Модулът е произведен от фирмата Hindustan Aeronautics Ltd. (HAL). Изпитанието на кораба се планира за тази година по време на първия, също изпитателен старт, на новата модификация на ракетата-носител GSLV (съкратено Geosynchronous Satellite Launch Vehicle) Mark III.

Съгласно информация на космическия форум на НАСА, индийският кораб се състои от два модула: служебен и команден. С негова помощ се планира екипаж от 2 или 3 души да живеят в течение на една седмица в орбита с височина близо 300 километра.

Специалистите сочат, че пилотираната програма на Индия не е приоритет за правителството. Както съобщава ScienceInsider, индийската космическа организация оценява програмата за пилотирани космически полети на $2,5 милиарда, а подготовката за първия полет ще заеме близо 7 години. Но правителството засега не бърза да финансира тази програма, като отдели едва $36 милиона за „развитие на ключови технологии” за пилотирания полет.

С други думи, има още много да се работи и, ако се съди по откъслечните заявления, в Индия все още няма някаква обща програма за пилотирани полети. Въпреки това, перспективите на страната не са за подценяване: както показа успешното изстрелване на марсианския апарат Mangalyaan, индийците могат да учудят света и без да правят гръмки заявления. Разбира се, автоматичната сонда още не е пилотиран апарат, изискванията към безопасността на последния са по-строги, но това едва ли ще стане пречка по пътя на индийските инженери.

Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Изпитанието на индийския пилотиран космически кораб