Електрически импланти помагат на парализирани пациенти да се движат

| от |

Преди три години лекари съобщават, че дразнения с електрически импулси на гръбначния мозък на парализиран пациент са му позволи да се изправи и да раздвижи краката си. Сега са направили същото и с три други пациенти, което означава, че първоначалният им успех не е случайност.

7.si

Експертите твърдят, че това е обещаващ резултат, но също така предупреждават, че експерименталното лечение не води до излекуване. Когато е активирано имплантираното устройство, пациентите са успели да размърдат пръстите си, да повдигнат краката и да се задържат изправени за кратко. Но те не са в състояние да ходят и все още използват инвалидни колички за придвижване.

Всичките пациенти са били с парализа от шията или гърдите надолу, като уврежданията на гръбначния мозък са датирали най-малко от две години.

Водещият учен на изследването, Клаудия Анжели от Изследователския център за изследване на уврежданията на гръбначния мозък към Университета в Луисвил, Кентъки вярва, че стимулирането на гръбначния мозък с устройството му дава възможност да получава прости команди от мозъка по път, който някои лекари считат за непоправимо увреден след тежка парализа.

Дъстин Шилкокс, на 29, от Грийн Ривър, Уайоминг, е бил сериозно ранен при автомобилна катастрофа през 2010 година. Миналата година по хирургичен път му е имплантирано електрическо устройство в долната част на гърба. Пет дни по-късно той е размърдал пръстите на краката си и е преместил единия си крак за първи път след инцидента. Сега той раздвижва краката си по около час на ден в дома си, в допълнение към терапевтичните процедури в клиниката. Той заявява, че това му е дало увереност и се чувства по-комфортно, когато излиза.

При други двама участници в експеримента – Кент Стивънсън от Маунт Плезънт, Тексас и Андрю Мийс от Луисвил, Кентъки – са получени подобни резултати. Настъпили са големи подобрения във функцията на червата, пикочния мехур и сексуалната функция.

Новото изследване е финансирано от американския националнен институти за здравеопазването, фондация „Кристофър и Дейна Рийв” и др.

Експертите отбелязват, че при по-нанатъшно прецизиране и развитие на метода на електрическа стимулация за хора с парализа, той може в крайна сметка да се окаже по-ефективен от стандартните подходи, включващи медикаменти и физикална терапия.

Според някои експерти в областта на спиналната травматология, нереалистично е да се мисли, че парализираните хора ще могат да ходят след такова лечение, но е възможно да бъдат в състояние да се изправят без чужда помощ или да направят няколко стъпки.

Следващият етап ще бъде да се провери продължителността на това подобрение и до колко пациентите ще се нуждаят от имплантите през останалата част от живота им. Националният институт по здравеопазване ще инвестира в по-напреднали стимулатори, които по-добре да въздействат гръбначния мозък, както и устройства, които могат да работят с хора, с парализа и на горните крайници.

 
 
Коментарите са изключени за Електрически импланти помагат на парализирани пациенти да се движат