Челябинският метеорит ще помогне за развитието на нанотехнологиите

| от |

Челябинският метеорит се оказа пълен с тайни и загадки. Специалисти от Нижегородския университет например при изследване на фрагменти от небесния болид откриха в тях естествени магнезиево-железни нанокристали.

150

Това може да даде нова информация за природата на наноматериалите и условията на тяхното естествено образуване. Това в интервю за радио „Гласът на Русия“ коментира един от изследователите и автори на откритието Дмитрий Павлов.

Челябинският метеорит стана първият в историята на изследванията на небесните болиди, в който бяха открити естествени по произход нанокристални частици. Това е достатъчно любопитно явление, което може да отвори нова страница в развитието на нанотехнологиите, уточнява ученият Дмитрий Павлов:

„Открихме, че в челябинския метеорит се формират плътни масиви нанокристали. По структура тези частици са кристални, но с нанометров размер. Преди нищо подобни не се е срещало в метеоритите. В нанотехнологиите такива обекти сега се опитват да създават по изкуствен път, а тук обектът долетя от космоса. Вярно, засега причината за възникването на тези нанокристали остава под въпрос.

Нанокристалите, които се съдържат в образеца на челябинския метеорит, са изградени от феропериклаз. Минералът съдържа магнезий, желязо и кислород. На Земята той се образува само в горните слоеве на мантията при крайно високо налягане и температура. Нещо повече, нанокристалите, които са били открити, имат идеална сферична форма. Това говори, че на космическото тяло някога са въздействали най-високи температури и колосално налягане. Така че е напълно вероятно нанокристалните частици да не са родствени на метеорита, а да са се появили в момента, когато той е падал с голяма скорост и от голяма височина.

Днес специалисти от цял свят безуспешно се опитват да получат по изкуствен път от полупроводникови материали нанокристали, в които да се проявят квантоворазмерни ефекти и да се наблюдава нетоплинно излъчване на веществата. В различни физични лаборатории за това се създават най-екстремални условия. Но постигането на желаното засега е без успех. Вероятно един от ключовете към разгадаването на този нелек проблем и се крие в челябинския метеорит, завършва Дмитрий Павлов. Ще припомним, че това небесно тяло буквално проби земната атмосфера на 15 февруари 2013 г. и се взриви над столицата на Южен Урал град Челябинск. Един от големите фрагменти на космическия болид падна на около 100 километра в езерото Чебаркул. Водолазите успяха да извадят парчето на метеорита от дъното едва на 16 октомври миналата година. Намерената част от извънземния гост тежеше над 650 килограма.

 
 
Коментарите са изключени за Челябинският метеорит ще помогне за развитието на нанотехнологиите