Барбара Шазел: Технологиите създават човешки гласове и джобни лаборатории

| от |

Технологията е средство. Тогава какво по-хубаво от изобилието от инициативи, целящи да помогнат конкретно на най-слабите в обществото?

Ето три проекта в процес на разработване, които придават човешко лице на технологията:

1. Talkitt, приложение, предоставящо глас на хората, които не успяват да се изразяват добре. Около 1,5% от населението на западните страни има тежки проблеми с говора, свързани с дегенеративни заболявания (Алцхаймер, Паркинсон…) или с инциденти, които правят социалния живот на тези хора много сложен, тъй като не могат да бъдат разбрани.

Компанията Voiceitt разработи апликацията Talkitt за смартфони, която превежда на разбираем език казаните от потребителя думи на всички езици. Но приложението трябва да се научи да разпознава своя потребител. В случая с дегенеративните заболявания софтуерът ще записва начина на собственика си и ще се приспособява към заболяването.

В случая с хората, страдащи от тежки проблеми с говора, ще е необходима помощта на близък, който е свикнал да общува с болния, за да бъде обогатен речникът на приложението. Voiceitt се нуждае от 50 000 долара, за да пусне приложението в продажба.

2. Евтина и свързана с интернет джобна лаборатория.

Учени от Харвард създадоха евтин детектор, който ще позволи на лекарите в най-бедните области да диагностицират заболявания като диабет, малария или да преценяват замърсяването на околната среда. За разлика от машините, използвани в лабораториите, които могат да струват десетки хиляди долари, кутийката с размери на пакет цигари с два бутона за избиране на изследване и за започване на изследването ще бъде произведена за 25 долара.

Можете да очаквате, че тези „джобни лаборатории“ ще процъфтят в идните години, евтини или не, но всички те ще бъдат свързани с вашия смартфон, за да можете да говорите с лекаря си. Други компании стигат още по-далеч, като предлагат директно интегрирани върху или в човешкото тяло решения (хапче, превръзка, татуировка с електронен чип…).

Компанията ABI Research прогнозира, че броят на продаваните на година безжични лаборатории за медицинска употреба ще надхвърлят 100 милиона до 2016 г.

3. Moti – умна роботизирана и интерактивна играчка за деца аутисти

Moti е сферичен робот, създаден специално, за да привлича вниманието на деца аутисти „два-три пъти по-добре от класическа играчка“, съобщава компанията „Лека“, която работила по създаването му. Децата аутисти трябва да бъдат стимулирани, за да могат да развият способността си за общуване и социални взаимодействия. Предимството на робота е не само неуморимостта му, а и предсказуемостта и постоянството, така че да не причинява стрес на детето.

Идеята е след време всички роботи Moti да бъдат снабдени с прихващачи за събиране на данни, така че да бъдат използвани не само за следене развитието на децата, а и за изпълнение на по-общата цел да помагат в изследванията на аутизма. Проектът е открит от самото начало и данните са на разположение на родителите и лекарите. /БГНЕС

––––––––-

Барбара Шазел е мениджър във „Франс телевизион“, материалът й е публикуван в Мета медия.

 
 
Коментарите са изключени за Барбара Шазел: Технологиите създават човешки гласове и джобни лаборатории