Американски учени превърнаха бактерии в аналогови запомнящи устройства

| от |

Американски учени са превърнали бактерии в запомнящи бустройства, като са променили генома на Е. коли. Паметта на тях се съхранява дълго време, лесно се извлича и изтрива, което ги прави идеален инструмент за датчици за екологичен и медицински мониторинг, съобщи сп.“Сайънс“.

Предишните опити за съхранение на информацията в генома на бактериите са се базирали на дигиталната памет и затова са функционирали на принципа „всичко или нищо“: организмите са запомняли дали дадено събитие се е случило или не. Тимъти Лю и неговите колеги от Масачузетския технологичен институт са разработили система за съхранение на аналогова памет: тя регистрира колко силно е било външното въздействие и колко дълго е продължило то.

За тази цел учените са създали „геномен магнитофон“. Той позволява да бъде записвана информация във всеки един участък на генома. По този начин паметта се съхранява в гените на бактериите и се предава от поколение на поколение. Тя може лесно да се извлича и изтрива.

Бактериалните запомнящи устройства могат да бъдат използвани в датчици, извършващи мониторинг на околната среда. Те могат да бъдат поставени в червата на човека, където микробите ще следят колко мазнини и захари попадат в организма или да

предупреждават за възпалителни процеси. Подобни запомнящи устройства ще намерят приложение и в биологичните компютри.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Американски учени превърнаха бактерии в аналогови запомнящи устройства