Българският отбор се завръща с два златни и един сребърен медал от Международната олимпиада по информатика

| от |

Българските състезатели триумфираха на XXVI Международна олимпиада по информатика в Тайван с два златни медала и един сребърен. Изключително постижение за страната е и избирането на проф. Красимир Манев за президент на Международна олимпиада по информатика на общото събрание на международния комитет, проведено по време на състезанието.

Snimka 1

В XXVI Международната олимпиада по информатика в Тайланд участваха 316 състезатели от 82 държави. С медалите си отборът класира България на седмо място в световната ранглиста по информатика. Златни отличия завоюваха Христо Венев, ученик от СМГ „Паисий Хилендарски“ в София и Енчо Мишинев от Математическата гимназия „Атанас Радев“ в Ямбол. С постижението си Енчо успя да се класира в ТОП 10 на най-добрите състезатели по информатика в света. Сребърен медал спечели Момчил Пейчев от Математическата гимназия „Д-р Петър Берон” във Варна. „Изключително представяне на българския отбор тази година! От 2010 насам не сме имали два златни медала. Много се гордеем с нашите момчета, които отново доказаха, че в България имаме невероятни ИТ таланти“ – сподели Антон Шиков, треньор на едно от златните ни момчета.

Snimka 2

Това нямаше да стане факт без ръководителите на отбора, на учителите и преподавателите в специализираните школи по информатика, отговорни за подготовката на българските олимпийци – Антон Шиков, Руско Шиков, Бисерка Йовчева, Велислава Емилова, Павлин Пеев, Галина Момчева, Петър Петров, Бойко Банчев и Явор Никифоров. Ръководители на отбора са Емил Келеведжиев и Красимир Манев.

Отборът се прибира днес с полет от Амстердам.

Международна олимпиада по информатика стартира през 1987 година в България, основана от проф. Благовест Сендов като представител на България в ЮНЕСКО. Олимпиадата е най-престижното състезание по компютърни науки в света. Целите на МОИ е да стимулира интереса към информатиката и информационните технологии, както и да събере на едно място изключително талантливи ученици от различни страни, които да споделят научен и културен опит.