„Южен поток“ не влияе на екологията на Черно море

| от |

Строителството и експлоатацията на тръбопроводите в морски води не се очаква да имат значително влияние върху екологията на Черно море и българския бряг, където морският газопровод излиза на сушата. Това са заключенията в доклада за Оценка на въздействието върху околната и социалната среда (ОВОСС) за българския участък на морския газопровод „Южен поток“.

Докладът е изготвен от международните експерти URS Infrastructure and Environment UK Limited.

За да развива проекта по екологично съобразен и социално отговорен начин, „Южен поток транспорт“ проведе процедура по оценка на въздействието, която се състои от два паралелни процеса: Оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) в съответствие с националното законодателство и Оценка за въздействието на околната и социалната среда (ОВОСС) в съответствие с насоките и стандартите на международни финансиращи институции за работа, съобразена с околната и социалната среда.

Докладът за ОВОС констатира, че околната среда няма да бъде повлияна значително от проекта. Той беше одобрен от Министерството на околната среда и водите на Република България през февруари 2014 г.

Настоящият доклад за ОВОСС съдържа допълнителни анализи за околната среда, културното наследство и социално-икономическите аспекти на проекта, както и усилията, които компанията продължава да полага за ангажиране на заинтересованите от проекта страни. Например, докладът за ОВОСС разглежда по-детайлно въздействието на инвестиционния проект върху населението и уязвимите групи в околността. Оценката също така показва, че проектът временно ще донесе известни икономически ползи в резултат на допълнителните възможности за трудова заетост и увеличено търсене на продукти и услуги по време на строежа.

В доклада е включена и оценка на потенциалните кумулативни въздействия в резултат на развитието на проекта и други съществуващи и предложени дейности в близост до инфраструктурата.

Докладът за ОВОСС очертава смекчаващи и защитни мерки, които да гарантират, че проектът няма да окаже значително отрицателно въздействие върху околната среда.

„Южен поток транспорт“ проведе консултации с гражданите по проекта на ранен етап от неговото развитие. През януари 2013 г. компанията помоли за обратна връзка за Доклада за обхвата, който съдържаше предварителна оценка на въздействието. През декември 2013 г. бяха проведени обществени обсъждания в съответствие с българското законодателство. Обратната връзка от този процес помогна при изготвянето на доклада за ОВОСС, при който бяха обхванати широк кръг екологични и социални аспекти.

Матео Веронези, мениджър за ОВОСС и разрешителни режими в „Южен поток транспорт“: „Обратната връзка ни дава сигурност, че релевантни и важни проблеми са взети предвид по подобаващ начин и че ОВОС и ОВОСС представляват сигурна основа за екологичното и социално управление на проекта“.

„Южен поток транспорт“ кани всички заинтересовани да се запознаят с предварителния Доклад за ОВОСС и активно да споделят обратна връзка чрез електронна поща, по пощата или чрез формата за обратна връзка, публикувана на сайта. Проектодокладът за ОВОСС е достъпен онлайн от 29 юли 2014 г. Негови печатни копия са на разположение в офиса на „Южен поток транспорт“ в София, в Информационния център за Южен поток във Варна, в кметската администрация в Приселци, в Културния дом в кв. „Галата“, както и в „Крушките“ и „Ракитника“.

„Южен поток транспорт“ ще проведе консултации с неправителствени и с местни организации във връзка с доклада за ОВОСС. Освен това, гражданите са поканени да посетят отворените консултативни срещи във Варна и региона. Графикът на срещите може да бъде намерен на интернет страницата на компанията.

Морският газопровод „Южен поток“ преминава по дъното на Черно море. Той ще увеличи сигурността на доставките на природен газ от Русия за Централна и Югоизгочна Европа, тъй като създава нов маршрут за доставки и осигурява допълнителен транзитен капацитет. Морският газопровод „Южен поток“ е с дължина 931 км, започвайки от руския черноморски бряг в района на Анапа, пресича Изключителната икономическа зона на Турция и излиза на българския бряг в близост до Варна.

„Южен поток транспорт“ Б. В. е международна смесена компания, създадена за планирането, строежа и последващата експлоатация на морския газопровод през Черно море. Акционери в компанията са руската компания Газпром (50% от акциите), италианската Eni (20% от акциите), както и френската EDF и немската Wintershall Holding, които имат по 15%. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за „Южен поток“ не влияе на екологията на Черно море