Спор няма – трансмазнините са опасни

| от |

20140209170657-1Трансмазнините са получени по технологичен път течни мазнини, към които се добавя в присъствието на катализатори под високо налягане молекула водород. Това е така нареченият процес на хидрогениране. При него в течната мазнина се създават структурни изменения, които я превръщат в твърда. При този процес част от мазнините се превръщат в така наречените трансмазнини. При хидрогенирането растителните мазнини се втвърдяват, което ги прави както по-трайни, така и по-евтини.

Трансмазнините са особено вредни за човешкото здраве, тъй като са неразпознаваеми от организма, предупреждава Георги Балджиев, експерт в Българската агенция по безопасност на храните пред в. „Монитор“. Аз лично от 14 години предупреждавам за вредата от тях. Не зная защо в обществото се е създало впечатление, че по този проблем се говори отскоро. За да се предпазим от вредното влияние на трансмазнините, най-малкото, което трябва да сторим, е внимателно да четем етикетите на храните, които консумираме.

Колкото до това дали да ги забраним, забраната им е въпрос на законодателна воля. Това, което научните изследвания показват, е, че не може да бъде установена точна граница, в която тези мазнини не са опасни. Всеки организъм е индивидуален и реагира по различен начин на множеството заболявания. Така че не може да бъде определена такава граница и вследствие на това да се дават препоръки трансмазнините колкото е възможно повече да се избягват. Ако можем напълно да ги елиминираме, би било най-добре.

Тези мазнини по пътя на различни биохимични промени в организма могат да доведат до инсулти, атеросклероза и други сериозни заболявания. Няма нужда трансмазнините да бъдат замествани, това, което е тяхно предимство, е, че те са евтини. Всякакви други мазнини, които могат да свършат тази работа, са по-скъпи и затова не са предпочитани за момента от производителите. Това е причината да бъдат използвани, защото не се развалят и не се разграждат в организма. Те създават предпоставки за плакообразуване по стените на кръвоносните съдове, но не действат директно, малко по-сложен е механизмът.

Как да предпазим децата от подобни храни? Ами просто не бива да им ги даваме и те не бива да добиват вредния навик да ги консумират. Трябва да се избягват сладкиши, готови опаковани храни, бисквити, вафли, снаксове. Чипсът според мен не е храна, така че няма с какво да бъде заместван, той просто не бива да се консумира от деца. Малчуганите масово си купуват чипсове и кроасани в междучасията, защото това им се предлага. Ако им се предлагат банани, плодове, салати, и нямат друг избор, ще си купят това, което има.

Проблемът не е в децата. Те купуват това, което им предлагат лавките и магазините около училищата. Много се говори и за това дали маргаринът е вреден. Става дума за този маргарин, който съдържа трансмазнини, получени по технология на хидрогениране на растителни мазнини. Маргарините, съдържащи мазнини, които са произведени по различни технологии от хидрогенирането, евентуално не съдържат трансмазнини. Но кои са тези маргарини на пазара и как могат да бъдат различени, аз самият не знам. Не знам и доколко българските производители са въвели тези нови технологии.

 
 
Коментарите са изключени за Спор няма – трансмазнините са опасни